A A+ A++

PGG: porozumienie płacowe ma być podpisane w piątek przed południem

20.02.2020r. 17:16


Wynegocjowane w czwartek porozumienie płacowe w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), zakładające wzrost płac od 1 stycznia br. o 6 proc., ma być oficjalnie podpisane w piątek przed południem – podała spółka w komunikacie po czwartkowych rozmowach z udziałem wicepremiera Jacka Sasina.


“W obecności wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zarząd Polskiej Grupy Górniczej i organizacje związkowe działające w PGG porozumiały się dzisiaj w sprawach płacowych. Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6 proc. oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego” – czytamy w komunikacie PGG.

Porozumienie zawarli przedstawiciele zarządu i central związkowych działających w spółce. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych we wrześniu tego roku. “Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach” – podała spółka.

Po wynegocjowaniu porozumienia związkowcy postanowili zawiesić akcję protestacyjną, co oznacza, że zaplanowane na 25 lutego referendum strajkowe oraz manifestacja 28 lutego w Warszawie nie odbędą się.

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych, na którym strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyraził zadowolenie z zawarcia kompromisu. Ocenił, że “otwiera on drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego”.

“Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską” – skomentował wicepremier.

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda podkreślił merytoryczny charakter dyskusji ze stroną związkową. “Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach” – powiedział Gawęda.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł748. urodziny miasta Żory – sporo atrakcji dla mieszkańców [PROGRAM]
Następny artykułSANTANDER BANK POLSKA SA Raport okresowy roczny skonsolidowany za 2019 RS