A A+ A++

W ubiegłym tygodniu CBA na podstawie decyzji Prokuratora Regionalnego w Katowicach udostępniło na swojej stronie internetowej materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym, w tym m.in. raport, protokoły przesłuchań, stenogramy rozmów telefonicznych. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości i to oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym.

Rzecznik Praw Obywatelskich w wydanym w czwartek oświadczeniu wyraził zaniepokojenie sposobem upublicznienia informacji przez CBA. Według Rzecznika upublicznienie zapisu rozmów telefonicznych “godzi nie tylko w prawa osób, przeciwko którym toczy się dane postępowanie, lecz także wszystkich osób z którymi one rozmawiały”. Mogą zatem zostać ujawnione informacje prywatne, w tym o charakterze wrażliwym, osób, które z postępowaniem w danej sprawie nie mają nic wspólnego. Ponadto istnieje ryzyko naruszenia tajemnicy prawem chronionej, np. tajemnicy adwokackiej albo lekarskiej – podkreślił Rzecznik.

Śledztwo ws. "willi Kwaśniewskich". CBA mówi, co doprowadziło do umorzenia
Śledztwo ws. “willi Kwaśniewskich”. CBA mówi, co doprowadziło do umorzenia

Zobacz również

Według RPO upublicznienie materiałów ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu może być podstawą do odpowiedzialności odszkodowawczej. Zdaniem Bodnara “sam sposób upublicznienia informacji przez CBA prowadzi do jednoznacznego wniosku, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia praw i wolności obywatelskich”.

Rzecznik zwrócił też uwagę, że CBA ujawniło materiały ze śledztwa, podczas gdy nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów w tym postępowaniu. Tymczasem sposób ujawnienia informacji, przede wszystkim określenie grupy osób, których rozmowy telefoniczne zostały upublicznione, prowadzić może do wywołania wrażenia, że właśnie te osoby są uwikłane w działalność przestępczą – dodał. Według Rzecznika narusza to zasadę domniemania niewinności.

Pozew za ujawnienie akt akcji CBA w Kazimierzu. Złożył go były mąż przyjaciółki Kwaśniewskiej
Pozew za ujawnienie akt akcji CBA w Kazimierzu. Złożył go były mąż przyjaciółki Kwaśniewskiej

Zobacz również

Rzecznik przypomniał, że w 2016 r. wnioskował do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów Prawa o prokuraturze, na podstawie których CBA ujawniło materiały ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o przepisy pozwalające na udostępnianie informacji dotyczącej konkretnej sprawy odpowiednio “innej osobie” niebędącej organem władzy publicznej i mediom. Jak zaznaczył Rzecznik, takie rozwiązanie rezy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRybnik: Sędzia skopana podczas rozprawy. Napastnik przyszedł do sądu z nożem
Następny artykułAmbasada: wśród ofiar z Hanau nie ma obywateli Polski