Profesor zwraca uwagę na to, że zanieczyszczone powietrze źle wpływa nie tylko na drogi oddechowe. Pogarsza także pracę mózgu oraz jakość spermy. Z kolei prezydent Pabianic tłumaczy, że nawyki z okresu PRL bardzo utrudniają walkę o czyste powietrze.
– Z przeprowadzanych przez nas badaniach wynika, że jeden z składników smogu, a jest nim Benzopiren, ma realny wpływ na jakość nasienia, co może zmniejszać płodność. Ten sam czynnik, poza utrudnianiem zajścia w ciążę, powoduje też spowolniony rozwój płodu, dlatego dzieci rodzą się często niedojrzałe – powiedział TV Aleksandrów Łódzki prof. Wojciech Hanke, krajowy konsultant ds. zdrowia środowiskowego (na zdjęciu głównym po prawej stronie).
Dziennikarz (pabianiczanin) Jacek Czekalski próbował też dociec, jak wygląda walka ze smogiem w wybranych miastach województwa. Dotarł m.in. do prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza. Nasz włodarz narzeka na nawyki utrudniające poprawę jakości powietrza:
“To kilkudziesięcioletnie przyzwyczajenia, a w szczególności pojawienie się w ostatnim czasie opakowań z tworzyw sztucznych, którymi mieszkańcy z przyzwyczajenia palą w piecach. Jest to następstwo okresu komunistycznego, kiedy przez wiele lat paliło się wszystkim, co wpadło w rękę i te nawyki w szczególności pozostały u osób starszych i ciężko jest je zmienić” – powiedział.
OBEJRZYJ odcinek Tygodnia Reporterów TV AŁ poświęcony walce ze smogiem.
Walka ze smogiem trwa na bieżąco. Wczoraj pabianicki ratusz poinformował, że w 12 miejskich przedszkolach znajdzie się oczyszczacz powietrza. Urządzenie, wyposażone w trzy filtry, służy do usuwania z powietrza m.in. wirusów, grzybów, bakterii, roztoczy, pyłków i smogu. Może monitorować jakość powietrza przez całą dobę, jest przenośne, proste w obsłudze i ciche, żeby nie zakłócać zajęć. Oczyszczacze, przekazane przez Urząd Marszałkowski, trafią do Przedszkoli Miejskich nr: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS