A A+ A++

Raport: Polska wśród trzech krajów przewodzących rozwojowi farm offshore

12.02.2020r. 12:06


Pod koniec 2019 roku firma badawcza Acuris Studios na zlecenie kancelarii DLA Piper przeprowadziła badanie na grupie 50 osób stanowiących kadrę menedżerską w europejskich bankach i instytucjach finansowych, funduszach private equity, firmach telekomunikacyjnych i energetycznych oraz firmach zarządzających i budujących farmy wiatrowe na morzu. Wszystkie poddane badaniu firmy zainwestowały w przynajmniej jeden projekt farmy morskiej w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Wyniki badania zostały ujęte w raporcie “Przyszłość europejskich morskich farm wiatrowych” (“European offshore wind – what does the future look like?”), który obrazuje wyjątkową historię rozwoju tego rynku w Europie na przestrzeni ostatniej dekady. Tylko w 2018 roku zainstalowano łącznie 4.500 turbin na Morzu Północnym, Bałtyckim i Atlantyku o łącznej mocy 2.6GW. Tak spektakularny rozwój był możliwy dzięki subsydiom oraz nowoczesnym technologiom. Moc produkcyjna z turbin wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat i też ponownie podwoi się w stosunku do stanu obecnego w kolejnych pięciu latach. Dojrzałość sektora oraz zaufanie, które daje nowoczesna technologia kusi nowych inwestorów gotowych na poniesienie ryzyka budowy nowych projektów.

Polska stanowi obok Turcji jeden z nowych rynków do takiej ekspansji i rozwoju sektora. W odpowiedzi na pytanie, które europejskie kraje będą przewodziły rozwojowi nowych farm wiatrowych, Polska znalazła się na 3 miejscu spośród najczęstszych wypowiedzi. Biznes ocenia więc, że nasza morska energetyka wiatrowa ma niepowtarzalną szansę powstać i generować znaczące ilości energii elektrycznej. Szacuje się, że do 2034 roku tylko na polskim morzu będzie generowana moc 9,6 GW.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKuchnia Górali. Kluski z ziemniaków z bryndzą
Następny artykułDywan z krokusów w lutym. “Totalne zaskoczenie”