A A+ A++
  • PiS zamierza po wyborach prezydenckich zająć się zmianą mapy administracyjnej Polski – ustalił Onet
  • – To była reforma antypolska, skrojona pod inną niż polska rację stanu, zwrócona przeciw polskim interesom narodowym – mówi o reformie administracyjnej z 1998 r. Szymon Giżyński, poseł ziemi częstochowskiej z PiS
  • Polityk zamierza błędy przeszłości naprawić i powołać na nowo woj. częstochowskie. By utworzyć nowe województwo, trzeba jednak uszczknąć tereny z kilku województw. To nie wszystkim się podoba

Mgliste zapewnienia o możliwej korekcie administracyjnej i powrocie na mapę woj. częstochowskiego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości głoszone są przynajmniej od kilku lat. Mówił o tym, sprawując funkcję szefa MSWiA Mariusz Błaszczak, mówił też sam Jarosław Kaczyński i nie przestaje mówić od lat Szymon Giżyński, poseł z Częstochowy, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ten ostatni w 2015 r. podpisał nawet oświadczenie w tej sprawie. Przyrzekał w nim, że jeśli rządzić będzie PiS, to do końca kadencji 2019 r. przywrócone zostanie województwo częstochowskie. Później w rozmowie z Onetem tłumaczył, że przez opozycję zabrakło w parlamencie atmosfery zgody i spokoju.

Stracona kadencja

I faktycznie, pierwsza kadencja została pod tym względem stracona. Jeśli ktoś na rzecz województwa częstochowskiego działał, to częstochowski samorząd z nielubianym w kręgach rządowych prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) na czele. Choć z formalnego punktu widzenia nie jest to sprawa, którą samorząd może procedować, to częstochowska rada miejska i okoliczne samorządy uchwaliły m.in. stanowisko popierające ideę powołania województwa.

Z kolei prezydent miasta co pewien czas śle listy do Warszawy, przypominając o składanych przez PiS deklaracjach i korzyściach płynących z przywrócenia woj. częstochowskiego.

– Gdyby Częstochowa jako stolica województwa mogła dysponować budżetami wojewody i marszałka, i gdyby z poziomu Częstochowy zapadały decyzje o podziale środków europejskich dla tego regionu, byłoby miastu i okolicznym samorządom łatwiej zaspokajać potrzeby społeczności lokalnych. Gdybyśmy dostali dodatkowe narzędzia w postaci środków dzielonych przez marszałka w Częstochowie, bylibyśmy w stanie skutecznie i optymalnie te środki wykorzystać. W tym realizować z pewnością więcej dużych, strategicznych inwestycji, także tych, na które od dłuższego czasu szukamy zewnętrznych źródeł finansowania – mówi nam Matyjaszczyk.

Ponieważ jednak decyzja jest w rękach rządu i większości parlamentarnej, samorząd skupia się na działaniach miękkich, integrujących mieszkańców, aktywizujących społeczników, promujących ideę Częstochowy jako stolicy regionu. Natomiast strona rządowa, która nie ma obowiązku informowania miasta o swoich ruchach techniczno-organizacyjnych, skrzętnie z tej zasady korzysta.

W oficjalnych komunikatach rząd unika konkretów. Odpowiedź MSWiA na pytanie, czy planowana jest zmiana dotycząca podziału administracyjnego kraju i czy zgodnie z deklaracjami członków rządu w 2020 r. powołany zostanie pełnomocnik rządu ds. utworzenia woj. częstochowskiego, otrzymujemy po czterech tygodniach. Jest dość ogólna: “Propozycje dotyczące zmian w podziale administracyjnym państwa są analizowane przez MSWiA. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych”.

Po wyborach prezydenckich temat ma powrócić

W sejmowych korytarzach mówi się jednak, że temat ma wrócić do agendy po wyborach prezydenckich. Wówczas mają nabrać tempa prace nad utworzeniem 17., a może też kolejnych nowych województw. Poseł Szymon Giżyński jest zdania, że ten rok będzie przełomowy.

– Temat przywrócenia woj. częstochowskiego na mapę administracyjną Polski jest w obiegu i należy to rozpatrywać w kontekście całości. Najważniejsze, że kończy się proces adaptacji rządu do nowych zadań. Ministerstwa są już w pełnej krasie i gotowe do działania. Myślę, że w najbliższych tygodniach należy oczekiwać odniesienia się do tematu, o którym mówimy. Czyli do tego, co nie tylko przeze mnie, ale przez najwyższe autorytety r … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDbaj o siebie w odpowiedni sposób
Następny artykułMobilne stanowisko NFZ po raz kolejny w Urzędzie Miasta