Wśród nich blisko 2,2 mln to kobiety (wobec 1,5 mln mężczyzn). Inaczej mówiąc: 28 proc. kobiet pracujących w Polsce wykonuje jeden z 20 zawodów najbardziej narażonych na działanie sztucznej inteligencji (w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 17 proc.).
Człowiek vs. AI. Czy maszyny odbiorą nam pracę?
Listę profesji najbardziej narażonych na działanie AI tworzą w większości zawody specjalistyczne: otwierają ją finansiści, którym po piętach depczą matematycy, statystycy i prawnicy. Skład pierwszej 20 jest zróżnicowany, znaleźli się w niej np. brylujący w ostatnich latach na rynku pracy programiści. Są też sekretarki, menedżerowie, urzędnicy, nauczyciele czy pisarze.
Powyższa tabela pokazuje zawody najbardziej wystawione na działanie sztucznej inteligencji (AI occupational exposure, AIOE). Ten ogólny wskaźnik uwzględnia 10 najbardziej prawdopodobnych i najczęstszych zastosowań AI istotnych z punktu widzenia potencjalnego wpływu na siłę roboczą (np. odpowiadanie na pytania, rozpoznawanie zdarzeń i kontekstu na podstawie obrazu, zdolność do naśladowania ludzkiego języka czy grania w wymagające strategii i abstrakcyjnego rozumowania gry, jak warcaby czy szachy) oraz kombinację umiejętności istotnych dla wykonywania danego zawodu; pokazuje, w jakim stopniu sztuczna inteligencja może być wykorzystana do realizacji czynności wykonywanych przez ludzi na różnych stanowiskach. Co nie rozstrzyga, o czym często zapomina się w publicznej dyskusji, czy konkretny zawód (lub czynność) zostanie przez sztuczną inteligencję „przejęty”, a ludzie, którzy je wykonują, stracą pracę. Można natomiast wnioskować, że w zawodach o wyższym współczynniku AIOE rola sztucznej inteligencji będzie większa. A to oznacza, że zatrudnionych w nich ludzi czekają większe zmiany.
Poza szerokim wpływem sztucznej inteligencji (AIOE) na poszczególne zawody, raport PIE wskazuje też takie, które będą najbardziej narażone na działanie dużych modeli językowych (LLM — np. ChatGPT) oraz technologii generowania obrazów (np. DALL-E). W większości pokrywają się z wymienionymi wcześniej, choć pojawiają się też nowe zawody, m.in.: nauczyciele szkół ponadpodstawowych, pracownicy administracyjni i sekretarze wyspecjalizowani, agenci i pośrednicy handlowi, inni specjaliści nauczania i wychowania, pracownicy ds. informowania klientów, architekci, geodeci i projektanci, fizycy, chemicy i specjaliści nauk o Ziemi, kierownicy w górnictwie, przemyśle, budownictwie i dystrybucji, specjaliści nauk biologicznych, technicy nauk fizycznych, chemicznych i technicznych.
ZOBACZ: „Nie jest dobrze”. Eksperci negatywnie zaskoczeni danymi GUS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS