A A+ A++

Badania przeprowadzone w USA wskazują, że kontakt z 22 rodzajami pestycydów, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Cztery z tych substancji mogą również podnosić ryzyko śmierci z powodu tej choroby – donosi czasopismo medyczne „Cancer”.

Rak prostaty – rosnący problem zdrowotny w Polsce

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, który dotyka mężczyzn w Polsce. Każdego roku diagnozuje się około 20 tysięcy nowych przypadków. Dobrą wiadomością jest to, że raka prostaty można skutecznie leczyć – ale kluczowe jest, aby wykryć go jak najwcześniej.

W ostatnich latach liczba zachorowań gwałtownie wzrosła. Między 2019 a 2023 rokiem, odnotowano aż 24-procentowy wzrost przypadków raka prostaty, co jest najwyższym wzrostem wśród wszystkich typów nowotworów.

Rak prostaty – w Polsce zabija coraz częściej

Badania pokazują, że niektóre pestycydy mogą zwiększać ryzyko raka prostaty

Zespół naukowców ze Stanford University zbadał wpływ 295 pestycydów na ryzyko zachorowania na raka prostaty, analizując dane z różnych hrabstw w USA. Ponieważ rak prostaty rozwija się powoli, uwzględniono opóźnienie między narażeniem na pestycydy a diagnozą – badano więc wpływ substancji sprzed 10-18 lat.

Wyniki pokazały, że kontakt z 22 pestycydami, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Wśród nich jest herbicyd 2,4-D (kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy), który jest również stosowany w Polsce. To środek używany do zwalczania chwastów i jest jednym z popularniejszych herbicydów na świecie. Oprócz niego, z rakiem prostaty powiązano jeszcze inne herbicydy, fungicydy, insektycydy oraz jeden fumigant, stosowany do odkażania gleby.

Co więcej, cztery z tych pestycydów zwiększają nie tylko ryzyko zachorowania, ale także ryzyko zgonu z powodu raka prostaty. Należą do nich trzy herbicydy: trifluralin, kloransulam (który nie jest dopuszczony do użytku w Polsce), diflufenzopyr (również nie jest stosowany w Polsce) oraz insektycyd tiametoksam.

Rak prostaty i rak jądra – fakty i mity
Rak prostaty i rak jądra – fakty i mity

Tylko jeden z czterech pestycydów ma działanie rakotwórcze

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine zaznaczyli, że z czterech pestycydów powiązanych z ryzykiem raka prostaty, jedynie trifluralin jest uznawany przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) za potencjalnie rakotwórczy. Pozostałe trzy środki są klasyfikowane jako „prawdopodobnie nierakotwórcze” lub mają dowody na „brak działania rakotwórczego”.

Główny autor badania, Simon John Christoph Soerensen, zwraca uwagę, że wyniki mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego w różnych regionach USA, występują różnice w liczbie zachorowań na raka prostaty oraz w śmiertelności z jego powodu. Jeśli dalsze badania potwierdzą ten związek, możliwe będzie opracowanie skuteczniejszych metod ochrony zdrowia mężczyzn przed tym nowotworem.

Rak prostaty jest nadrozpoznawany w Europie
Rak prostaty jest nadrozpoznawany w Europie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków: Mężczyzna podpalił się przed budynkiem małopolskiej kurii
Następny artykułNetflix – filmowe i serialowe nowości VOD na 11 – 17 listopada 2024 r. Wśród premier m.in. Powrót króla: Upadek i wzlot Elvisa Presleya