A A+ A++

Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o uregulowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi w przedszkolach, które cierpią na choroby przewlekłe. Apeluje, by ich sytuacja była traktowana tak samo, jak uczniów, którzy mają określone prawa w Ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje do Ministerstwa Zdrowia

W dniu 6 listopada Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym zwróciła uwagę na potrzebę zapewnienia równych szans w przedszkolach dla dzieci, zwłaszcza tych cierpiących na choroby przewlekłe. W swoim apelu podkreśliła konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej i pomocy przedmedycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku uczniów, których sytuacja jest już określona w Ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami.

– W moim szczególnym zainteresowaniu pozostaje sytuacja dzieci cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności w kontekście zapewniania im równych szans i równego traktowania oraz bezpieczeństwa pobytu w przedszkolu. Chodzi przede wszystkim o zapewnienia im opieki, pomocy przedmedycznej i możliwość podawania leków ratujących życie i zdrowie – zaznaczyła w piśmie z 6 listopada Monika Horna-Cieślak.

RPD alarmuje: Zapaść psychiatrii dzieci i młodzieży

Choroby przewlekłe u dzieci to wyzwania i potrzeba ciągłości leczenia

Choroba nie wybiera i może się pojawić w każdym wieku, ale to właśnie dzieci często zmagają się z nimi już od najmłodszych lat. Takie schorzenia wymagają od dzieci i ich rodzin, stałej opieki medycznej oraz współpracy z lekarzami przez długi czas. Ważne jest, żeby leczenie było ciągłe, bo choroba może się zmieniać, a potrzeba pomocy i kontrolowania stanu zdrowia, nie ustaje.

Choroba wpływa na życie codzienne, czasami utrudnia rozwój dziecka i jego aktywności. W niektórych przypadkach, może prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych, które mogą wywołać niepełnosprawność. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci z przewlekłymi chorobami, miały zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną, także w przedszkolach i szkołach, aby mogły czuć się bezpieczne i miały równe szanse na rozwój.

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o zmiany w pieczy zastępczej dla dzieci
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o zmiany w pieczy zastępczej dla dzieci

Rzeczniczka wymienia najczęstsze choroby przewlekłe przedszkolaków

Rzeczniczka Praw Dziecka mówi, że najczęściej zgłaszane choroby przewlekłe u przedszkolaków, to cukrzyca, astma i alergie.

– Najczęściej zgłaszane do mnie problemy związane z opieką nad dzieckiem z chorobą przewleką w przedszkolu dotyczą tak powszechnych chorób jak cukrzyca, astma czy alergie. Choroby o przewlekłym charakterze są narastającym problemem epidemiologicznym i należy liczyć się z tym, że coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym będzie zapadać na którąś z nich – wskazała Monika Horna-Cieślak.

Rodzice wysyłają skargi, a rzeczniczka kieruje sprawę do Ministerstwa Zdrowia

Do Biura Rzecznika Praw Dziecka docierają sygnały od rodziców, którzy mają trudności z opieką nad swoimi dziećmi w przedszkolu. W związku z tym rzeczniczka postanowiła wystąpić do Ministerstwa Zdrowia z apelemo podjęcie prac nad wprowadzeniem i uregulowaniem opieki pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w przedszkolach – z uwzględnieniem sprawowania opieki nad dziećmi przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w przedszkolu“.

RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa
RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa

Monika Horna-Cieślak mówi o luce w przepisach, która powinna się zmienić

Monika Horna-Cieślak zwraca uwagę, że ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, która reguluje kwestie opieki nad dziećmi przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkołach, nie obejmuje dzieci realizujących wychowanie przedszkolne, w tym sześciolatków z przygotowaniem przedszkolnym. Rzeczniczka zauważa, że brakuje przepisów dotyczących takich kwestii jak podanie leku, zapewnienie indywidualnej diety czy udzielenie pomocy przedmedycznej dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolu.

Natomiast w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, określono, że w żłobkach, do których uczęszcza więcej niż 20 dzieci, musi być zatrudniona przynajmniej jedna pielęgniarka lub położna. W przedszkolach natomiast brakuje regulacji, które zapewniałyby obecność pielęgniarki lub higienistki szkolnej, która mogłaby opiekować się dziećmi, zwłaszcza tymi z przewlekłymi chorobami.

Według rzeczniczki, ta luka w przepisach musi zostać wypełniona.

– Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pani Minister z prośbą o analizę przedstawionego zagadnienia i, na jej podstawie, o podjęcie działań w celu uregulowania tych elementów opieki, które mają wpływ na zabezpieczenie potrzeb dziecka z chorobą przewlekłą w przedszkolu – napisała Monika Horna-Cieślak.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarczyński zdradza kulisy współpracy ze sztabem Trumpa
Następny artykułЯк вибрати контактні лінзи для чутливих очей