Niezwykłe odkrycia w dolinie Zarafszanu dostarczają cennych informacji o migracji różnorodnych gatunków ludzkich, takich jak denisowianie, neandertalczycy i Homo sapiens. To stawia nowe pytania o historię ekspansji człowieka w Azji Środkowej. Znaleziska obejmują liczne artefakty i szczątki organiczne.
W dolinie rzeki Zarafszan w Tadżykistanie w Azji Środkowej doszło do ciekawego odkrycia. Archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Narodowej Akademii Nauk Tadżykistanu odkryli wielowarstwowe stanowisko archeologiczne.
Jest to schronisko skalne Soii Havzak – od nazwy płynącego w pobliżu strumienia, dopływu rzeki Zarafszan. Schronienie znajduje się w ścianie klifu, ok. 40 metrów nad strumieniem. Zawiera ślady paleolitycznego osadnictwa.
Z punktu widzenia naukowców, dolina rzeki Zarafszan jest częścią Inner Asian Mountain Corridor (IAMC, Wewnętrzny Azjatycki Korytarz Górski). Rozciągał się tu starożytny szlak handlowy, rozciągający się od gór Ałtaj na Syberii po obecne tereny Afganistanu i Pakistanu. Szlak ten ukształtował się w III tysiącleciu p.n.e.
Odkrycia takie jak Soii Havzak stanowią wielką rzadkość na obszarze IAMC, dlatego schronisko jest tym bardziej cenne. Stanowisko zawiera ślady osadnictwa z różnych faz paleolitu i obfituje w narzędzia, szczątki fauny i węgla drzewnego. Wśród znalezisk są m.in. 277 artefakty wykonane z krzemienia, łupków, kwarcu, a także setki kości.
– Zachowanie w tym miejscu materiałów organicznych, takich jak szczątki spalonego drewna czy kości, jest niezwykłe – powiedzieli archeolodzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS