A A+ A++

Dobrze dobrane leczenie zachowawcze: suplementacyjne, przeciwbólowe, dietetyczne, fizjoterapeutyczne czy też leczenie operacyjne mogą poprawić płodność i ułatwić zajście w ciążę – wyjaśnia w rozmowie z Polityką Zdrowotną dr Daniel Kurczyński, specjalista z zakresu ginekologii i ginekologii onkologicznej, kierownik Bloku Operacyjnego w Katowickim Centrum Onkologii.

Jakiego odsetka kobiet zmagających się z endometriozą może dotyczyć problem niepłodności?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, muszę podeprzeć się danymi z literatury. Według danych statystycznych w grupie kobiet z niepłodnością częstość występowania endometriozy ocenia się na około 20 – 30 procent, choć niektóre źródła mówią nawet o 50 procentach. Kobiety z rozpoznaną endometriozą nawet sześciokrotnie częściej cierpią na niepłodność w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Dlaczego endometrioza może być przyczyną niepłodności? Jak to najprościej wytłumaczyć?

Endometrioza może być przyczyną niepłodności z kilku przyczyn. Po pierwsze, ogniska endometriozy powodują lokalny stan zapalny, który negatywnie wpływa na płodność. Dlaczego tak się dzieje? Stan zapalny to stan walki, nawet wojny. Trochę nieracjonalnie jest zachodzić w ciążę, gdy prowadzimy właśnie wojnę, nieprawdaż? Po drugie przewlekły stan zapalny powoduje powstawanie zrostów czyli sklejanie się narządów, a nawet powstawanie guzów endometriozy głęboko naciekającej. Wszystko to zaburza stosunki anatomiczne, a także funkcję wielu narządów, w tym jajowodów niezbędnych do przeniesienia zarodka do jamy macicy. Po trzecie, endometrioza niszczy jajniki, co wpływa na zmniejszenie ilości i pogorszenie jakości komórek jajowych. Po czwarte, adenomioza czyli endometrioza w mięśniu macicy, która negatywnie wpływa na płodność i bardzo często towarzyszy endometriozie. Po piąte: większość pacjentek z endometriozą odczuwa ból przy współżyciu. Trochę trudno o starania macierzyńskie, kiedy boli… To są, tak myślę, główne przyczyny niepłodności w endometriozie. Głównie, bo jestem przekonany, że wielu jeszcze nie odkryliśmy.

Jak leczenie endometriozy: farmakologiczne, chirurgiczne może poprawić płodność u kobiety i ułatwić zajście w upragnioną ciążę?

Farmakologiczne leczenie endometriozy najczęściej polega na przyjmowaniu leków hormonalnych, które działają antykoncepcyjnie. Dobrze dobrane leczenie zachowawcze: suplementacyjne, przeciwbólowe, dietetyczne, fizjoterapeutyczne lub leczenie operacyjne mogą poprawić płodność i ułatwić zajście w ciążę. W tym momencie warte podkreślenia jest to, że nie każda torbiel endometrialna wymaga leczenia operacyjnego. Mało która wymaga leczenia operacyjnego! Niestety, pacjentki z torbielami endometrialnymi często operowane są w nieodpowiednim momencie lub za często (czytaj kilkukrotnie) i to też bywa przyczyną późniejszej niepłodności.

O czym powinny pamiętać kobiety starających się o dziecko i zmagające się z endometriozą?

Podstawowe zagadnienie to poznać swojego wroga, poznać stopień zaawansowania choroby i mieć plan działania. Jak już to mamy, trzeba zakasać rękawy i przystąpić do realizacji planu. W przypadku wieloletnich, nieskutecznych starań warto pozostać pod opieką lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności, a nierzadko takie leczenie wymaga współpracy z lekarzem specjalizującym się w leczeniu endometriozy.

Dziękuję za rozmowę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWychowanek Barcelony brutalnie sfaulowany. Są nowe informacje
Następny artykułUrząd Miasta wprowadza zmiany na os. Pomorskim dla poprawy bezpieczeństwa pieszych