A A+ A++



Eksperci alarmują. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory układu moczowego, w tym raka prostaty i jąder. Co ciekawe, te schorzenia dotykają coraz młodszych mężczyzn. W cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówimy o tym, jak chronić się przed groźnymi chorobami urologicznymi.

Może się przytrafić każdemu mężczyźnie. Urolog radzi, jakie objawy są najgroźniejsze

Może się przytrafić każdemu mężczyźnie. Urolog radzi, jakie objawy są najgroźniejsze

Urolog dr Tomasz Wiatr ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zauważa, że pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemami związanymi z oddawaniem moczu, nowotworami układu moczowego, kamicą czy nawracającymi zakażeniami układu moczowego. Wśród nowotworów szczególną uwagę zwraca rak prostaty i jąder, które dotykają coraz młodszych mężczyzn – zauważa specjalista.

Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Piotr Chłosta, potwierdza, że liczba przypadków tych nowotworów jest obecnie większa niż w ubiegłych dekadach. U podstaw tego stanu rzeczy leży nie tylko wydłużenie średniej długości życia, ale również czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza – tłumaczy Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie.

Kluczem do skutecznej walki z tymi chorobami jest wczesna diagnostyka i regularne wizyty kontrolne u specjalistów.

Kiedy zacząć się badać?

Urolog: To najczęściej bagatelizowany objaw choroby

Urolog: To najczęściej bagatelizowany objaw choroby

Zdaniem urologa dr. Tomasza Wiatra, wiedza pacjentów na temat nowotworów urologicznych znacznie się poprawiła, jednak nadal istnieje potrzeba edukacji w zakresie profilaktyki.

Profilaktyka raka prostaty powinna rozpocząć się już po 40. roku życia, natomiast w przypadku nowotworów jąder – od 30. roku życia. Kluczowe jest regularne samobadanie oraz kontrolne wizyty u urologa – przypomina dr Wiatr.

Prof. Piotr Chłosta podkreśla, że kluczowym elementem w leczeniu nowotworów urologicznych jest wczesne wykrycie, które daje największe szanse na wyleczenie. W przypadku raka prostaty, jeśli zostanie on wykryty na wczesnym etapie, jest praktycznie w 100 proc. wyleczalny – podkreśla profesor Chłosta i dodaje, że nowoczesne metody leczenia, w tym chirurgia laparoskopowa czy z asystą robota chirurgicznego (np. robot da Vinci), oferują pacjentom skuteczne i mniej inwazyjne opcje terapii.

Diagnostyka – nie tylko PSA

Eksperci RMF FM zwracają uwagę na znaczenie testu PSA (swoistego antygenu prostaty) w diagnostyce raka prostaty, jednak podkreślają, że nie jest on jedynym ani najważniejszym narzędziem diagnostycznym. Ważne są również badanie fizyczne, ultrasonografia odbytnicza oraz rezonans magnetyczny, które mogą być uzupełnione biopsją w celu potwierdzenia diagnozy – zaznaczają specjaliści.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Ще рік тому долав Тису”: прикордонник із Харківського напрямку розповів про свій шлях до війська. Відео
Następny artykuł“Підтримуємо зв'язок з офіційними особами”: в Google прокоментували публікацію оновлених карт із військовими об'єктами України