A A+ A++

Do najpopularniejszych trendów aranżacyjnych z pewnością możemy zaliczyć styl monochromatyczny. Pokochali go projektanci i architekci na całym świecie. W czym tkwi jego fenomen i jak zaaranżować wnętrze zgodnie z jego założeniami? Wyjaśniamy poniżej.

Czym się charakteryzuje styl monochromatyczny?

Styl monochromatyczny, jak sama nazwa wskazuje, podporządkowuje się jednej barwie, ale wielu jej tonacjom. Idealnie wpasowuje się on w aktualne trendy, gdyż jest dość minimalistyczny i klasyczny. Choć mogłoby się wydawać, że aranżacja wnętrza przy użyciu jednego koloru jest prosta, to w rzeczywistości wymaga ona sporo kreatywności i wnętrzarskiej wyobraźni.

Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (Followtheflow)

Styl monochromatyczny we wnętrzu może mieć różne oblicza. Wszystko zależy od koloru przewodniego, jaki wybierzemy. Za jego pomocą można uzyskać spokojną, harmonijną przestrzeń lub nieco bardziej żywą i energiczną. Jednak każda z nich będzie uporządkowana i pełna klasy.

Do uzyskania takiego efektu kluczowe jest znalezienie balansu pomiędzy monochromatyczną monotonnością a wrażeniem przytłoczenia, które może wywołać jednolita kolorystyka wnętrza. Ważne jest tutaj odpowiednie łączenie tonacji danego koloru. 

Styl monochromatyczny
Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (Vadym Andrushchenko)

Styl monochromatyczny — dla kogo?

Styl monochromatyczny to strzał w dziesiątkę dla osób, które uwielbiają klasykę, ład i porządek. We wnętrzu urządzonym zgodnie z tą estetyką panuje spójność. Jest to też doskonały wybór w przypadku osób, które fiksują się na punkcie jednego koloru. Można więc zaaranżować wnętrze, które totalnie wpasuje się w indywidualne gusta.

Styl monochromatyczny
Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (Pinkystock)

Na jaki kolor postawić, decydując się na styl monochromatyczny we wnętrzu?

Decydując się na styl monochromatyczny we wnętrzu, należy wybrać jeden kolor bazowy i 2 lub 3 jego odcienie zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze. Pozwoli to uniknąć efektu przesycenia. Jeśli postawimy na jasne ściany i posadzki, to wnętrze warto wypełnić meblami i dodatkami w ciemniejszych odcieniach. Z kolei, jeśli ściany i posadzki będą ciemne, to wyposażenie pomieszczenia powinno być od nich jaśniejsze. Kluczowy jest również dobór temperatury barwowej. Bowiem nie zaleca się łączenia chłodnych odcieni z ciepłymi.

Styl monochromatyczny może bazować na neutralnych barwach takich jak beż, biel, brąz i szarość. Kolory te mocno kojarzą się ze wnętrzami skandynawskimi, rustykalnymi, loftowymi i boho. Podstawę mogą stanowić także bardziej intensywne barwy np. zieleń, granat, czerwień czy żółć.

Styl monochromatyczny
Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (jafara)

Wybierając kolor bazowy, warto kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale i przeznaczeniem danego pomieszczenia. Zaleca się, aby przestrzenie przeznaczone do relaksu, snu i odpoczynku, czyli salon i sypialnia, były aranżowane w niebieskich, szarych lub beżowych barwach. Z kolei np. w kuchni i jadalni można nieco poszaleć i postawić na żółć, pomarańcz lub inne intensywne kolory, gdyż wpływają one na energetykę, pobudzają i napawają optymizmem. 

Styl monochromatyczny
Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (Artbovich)

Co zrobić, aby styl monochromatyczny we wnętrzu nie był nudny?

Styl monochromatyczny pomimo zastosowania jednego koloru, wcale nie musi być nudny. Oryginalność do wnętrza urządzonego zgodnie z tą estetyką można wprowadzić za pomocą ciekawych faktur i materiałów. Doskonale sprawdza się tutaj połączenie błyszczących powierzchni z matowymi, a także jednolitych z melanżowymi. Każdy rodzaj powierzchni nawet w tym samym kolorze będzie prezentował się zupełnie inaczej, co nada wnętrzu różnorodności. 

Nudę stylu monochromatycznego znakomicie przełamują również elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, beton, metal czy cegła. Brązową lub beżową aranżację można wzbogacić drewnianymi meblami, zaś szara kompozycja będzie fenomenalnie prezentowała się w połączeniu z betonową podłogą czy metalowymi i srebrnymi detalami. Oprócz tego styl monochromatyczny we wnętrzu może być oryginalny i unikatowy dzięki zastosowaniu różnych kształtów. Idealnym wyborem będzie zestawienie form obłych z geometrycznymi. 

Styl monochromatyczny
Styl monochromatyczny fot. shutterstock.com (Demkat)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSesks prowadzi rozmowy
Następny artykułFatalna premiera remastera Horizon Zero Dawn. Więcej ludzi gra w oryginał