Czy Polska jest lekowo i sprzętowo przygotowana na wypadek wojny? Na to pytanie odpowiadał politykazdrowotna.com Arkadiusz Grądkowski podczas konferencji Innovation Day, która odbyła się w piątek w Warszawie.
Politycy mówią w taki sposób, że trudno jednoznacznie uznać, czy jesteśmy zagrożeni konfliktem zbrojnym, który mógłby się rozlać z Ukrainy, czy to tylko straszenie. Jednak rosnące wydatki na zbrojenia i włączanie się kolejnych krajów w wojenne sojusze sugeruje, że należy zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie w razie konfliktu zbrojnego, jakkolwiek by on wyglądał.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów?
O tym, że Polska powinna rozpocząć działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i wyposażenia szpitali w sprzęt medyczny, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Grądkowskim, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED podczas konferencji Innovation Day.
– Musimy mieć jasną legislację. Reprezentując izbę gospodarczą, która składa się z dostawców i producentów sprzętu medycznego mamy jasne przesłanie: Polska potrzebuje jasnego prawa tak, by można było tu produkować i by do Polski można było sprowadzać sprzęt medyczny – powiedział prezes Polmed.
Jaki sprzęt medyczny produkujemy w Polsce?
Arkadiusz Grądkowski wskazał również, co produkujemy, a co należy zabezpieczyć, wyprzedzając prognozowane kryzysy.
– To, co produkujemy, to są proste narzędzia chirurgiczne, środki chłonne, meble szpitalne i sprzęt rehabilitacyjny. Natomiast nie produkujemy w Polsce sprzętu diagnostycznego i wysoko zaawansowanych technologii. Musimy to do Polski sprowadzać i musimy polskie szpitale wyposażać w ten sprzęt. Aby to się stało, musi się zmienić ustawa o świadczeniach gwarantowanych. Powinny wejść proste zmiany, dające możliwość wnioskowania konsultantom krajowym, pacjentom o tworzenie nowych świadczeń. Powinniśmy to zrobić po to, by mieć już w Polsce najnowsze technologie i wdrażać je do systemu. Konieczne są też ugruntowane kanały dystrybucji i przekazywania wyposażenia, które może nam posłużyć na wypadek wojny – powiedział Arkadiusz Grądkowski.
Musimy mieć krajową produkcję sprzętu medycznego
Arkadiusz Grądkowski podkreślił, że abyśmy byli bezpieczni, musimy mieć po pierwsze zaopatrzenie w sprzęt medyczny i krajową produkcję. Musimy mieć też ugruntowane kanały dystrybucji pomiędzy dostawcami z zagranicy i z Europy. Ważne jest, byśmy mieli przygotowane do tego prawo i przygotowane kadry.
– Jeśli nie będziemy mieli jasnego, przejrzystego prawa, to zagraniczni dostawcy nie będą chcieli do nas dostarczać.- powiedział prezes Polmed. – Doświadczenia z Covidu wskazały, że bez personelu i sprzętu medycznego nie będziemy sobie w stanie poradzić i nie będziemy bezpieczni. Teraz w obliczu zbliżających się kryzysów i tego, co się dzieje w Ukrainie, musimy bardzo mocno zadbać o to, aby w Polsce były sprzęty do diagnostyki, abyśmy mieli pełne magazyny, m.in. RARS, ale też żeby polskie szpitale były dobrze wyposażone i były doposażane na potrzeby kryzysu. Można podjąć pewne działania, np. zmienić ustawę o świadczeniach gwarantowanych tak, aby ułatwić wdrażanie najnowocześniejszych technologii do polskiego systemu ochrony zdrowia. To jest podstawa do tego, byśmy mogli rozmawiać o zabezpieczeniu Polaków w sprzęt medyczny – powiedział Arkadiusz Grądkowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS