Ważne zmiany w ligach żużlowych. Poznaliśmy regulaminy na przyszłoroczne rozgrywki
Dzień przed oficjalnym okienkiem transferowym poznaliśmy regulaminy rozgrywek, obowiązujące w kolejnym sezonie we wszystkich ligach. Doszło do kilku zmian, które są dosyć istotne w kontekście przyszłorocznych zmagań.
Tradycyjnie dosyć długo polskie władze żużlowe kazały czekać klubom, które mają startować w przyszłorocznych rozgrywkach, na obowiązujące w kolejnym sezonie regulaminy. Na stronie Polskiego Związku Motorowego opublikowano je 31 października, a więc dzień przed rozpoczęciem oficjalnego okienka transferowego. W nowych regulacjach pojawiło się kilka ważnych zmian, a o niektórych z nich mówiło się głośno już wcześniej. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.
Fazy play-off i play-down oraz powrót baraży
Główną zmianą w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych będzie system rozgrywek. Zarówno w PGE Ekstralidze, jak i w Metalkas 2. Ekstralidze po rundzie zasadniczej utworzone zostaną dwie czwórki, które rywalizować będą w fazie play-off (miejsca 1-4) oraz play-down (miejsca 5-8).
Ważną zmianą jest ta, że zwycięzca rundy zasadniczej na obu poziomach ma prawo wybrać sobie rywala w półfinałach, a jeśli tego nie zrobi, z automatu zostanie mu przypisana ekipa, która zajmie czwarte miejsce w pierwszej części rozgrywek. Podobnie w dolnej czwórce piąta drużyna wybiera przeciwnika lub automatycznie spotka się z ósmą.
ZOBACZ WIDEO: Czy jazda w Motorze służy rozwojowi Przyjemskiego? “Nie dziwię się trenerowi”
Tradycyjnie zwycięzcy półfinałów rywalizować będą w finałach, a przegrani w PGE Ekstralidze zmierzą się w dwumeczu o trzecie miejsce. Ekipy, które wygrają swoje dwumecze w fazie play-down, kończą sezon, a przegrane spotkają się w dwumeczach o siódme miejsce.
Triumfator w PGE Ekstralidze będzie później rywalizował z drugą ekipą Metalkas 2. Ekstraligi w spotkaniach barażowych (na drugim poziomie ten zespół kończy rozgrywki). Przegrani rywalizacji o siódme miejsce, zajmując tym samym ósme lokaty, będą tradycyjnie degradowani klasę niżej. Baraże nie będą rozgrywane pomiędzy siódmym zespołem Metalkas 2. Ekstraligi i drugim w Krajowej Lidze Żużlowej.
Dwóch zawodników U-24 w podstawowym składzie. Co wtedy?
W każdej drużynie pod numerami 1-5 lub 9-13 musi być zgłoszony jeden zawodnik krajowy lub obcokrajowiec do lat 24 (biorąc pod uwagę rok urodzenia). W przypadku zgłoszenia zawodnika krajowego i zawodnika obcokrajowca spełniającego powyższy wymóg, w rozumieniu regulaminu zawodnikiem U24 jest zawodnik krajowy.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli w zestawieniu seniorskim jakiegoś zespołu pod numerami 1-5 i/lub 9-13 będzie dwóch Polaków, a jeden z nich dozna kontuzji, wystawionego za niego “słabszego” juniora nie będzie można zastąpić zagranicznym zawodnikiem rezerwowym z pozycji 8 lub 16, nawet jeśli w składzie znajdzie się już obcokrajowiec do lat 24. Wymienioną funkcję będzie pełnił bowiem wspomniany młody zawodnik krajowy.
Gość medyczny
W ostatnich latach sporo mówiło się o wprowadzeniu takiej możliwości, zwłaszcza gdy w decydującej części rozgrywek sporo klubów boryka się z kontuzjami swoich podstawowych zawodników. Właśnie w fazie „pucharowej” w przyszłym sezonie będzie możliwość kontraktowania “gościa medycznego”, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ.
Najważniejsze założenia to takie, że każdy klub może zakontraktować jednego lub dwóch takich zawodników, ale tylko i wyłącznie, gdy kontuzji dozna co najmniej dwóch lub trzech żużlowców spełniających kryteria podstawowego “zastępstwa” (uwzględnionych wśród tych z odpowiednimi średnimi). Dodatkowo “gościem medycznym” może być tylko ktoś z niższej ligi, kto w danym terminie może startować, czyli nie ma meczu swojej głównej drużyny (kolizja terminów nie jest tutaj istotna i nie powoduje przełożenia spotkania).
“Zastępstwo zawodnika” przy imprezach międzynarodowych
Z takiego przepisu można skorzystać, w przypadku gdy któryś z zawodników, charakteryzujących się jedną z pięciu najlepszych średnich, ma w terminie meczu ligowego zaplanowany występ w zawodach rangi FIM lub w finale Speedway European Championship oraz w meczu innej ligi, wymienionej w kontrakcie zawodnika, rozrywanego w dniu różnym od przypisanego do systemu slotów na mecze Ekstraligi lub 2. Ekstraligi. Zmianą w tym wypadku jest tylko to, że w poprzednich sezonach sytuacja ta dotyczyła również wszystkich imprez pod egidą FIM Europe.
Potwierdzenie czwartkowych terminów dla meczów 2. Ekstraligi
O tej sprawie też mówiło się już od dłuższego czasu. W przyszłym sezonie spotkania drugiego szczebla rozgrywkowego w Polsce będą rozgrywane w czwartki, soboty lub niedziele. Potwierdzają to punkty Art. 216. Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym.
“Speedway Ekstraliga odmawia uruchomienia procedury potwierdzenia zawodnika do rozgrywek Ekstraligi lub 2. Ekstraligi – co uniemożliwia jego potwierdzenie – w sytuacji, jeżeli zawodnik nie będzie dostępny dla klubu zgłaszającego we wszystkich kalendarzowych i przełożonych terminach meczów ligowych wyznaczonych w dni przeznaczone zgodnie z system slotów FIM dla rozgrywek Ekstraligi – tj. w piątki lub niedziele lub 2. Ekstraligi – tj. w czwartki, soboty lub niedziele.”
Dodatkowo “Główna Komisja Sportu Żużlowego cofa potwierdzenie lub nie potwierdza zawodnika do rozgrywek Ekstraligi lub 2. Ekstraligi w sytuacji, jeżeli zawodnik nie będzie dostępny dla klubu we wszystkich kalendarzowych i przełożonych terminach meczów ligowych wyznaczonych w dni przeznaczone zgodnie z system slotów FIM dla rozgrywek Ekstraligi – tj. w piątki lub niedziele lub 2. Ekstraligi – tj. w czwartki, soboty lub niedziele.”
Brak potwierdzenia w przypadku złej sytuacji finansowej
We wspomnianym wyżej art. 216., punkt 16. mówi z kolei, że zawodnik może nie zostać potwierdzony do klubu, którego przychody lub sytuacja finansowo-ekonomiczna wskazują na możliwe zagrożenie w realizacji warunków finansowych kontraktu zawartego z zawodnikiem.
Utrata lub prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie
W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku sporów pomiędzy zawodnikami oraz ich macierzystymi ośrodkami, dotyczącymi ekwiwalentu za wyszkolenie. Według punktu 6., art. 251. strona umowy może zawnioskować do podmiotu zarządzającego o rozwiązanie dokumentu, którego dalsza kontynuacja byłaby sprzeczna z celami i zasadami uprawiania sportu oraz celami i zasadami podejmowania działalności w zakresie kultury fizycznej oraz naruszałaby dobro zawodnika lub klubu, zasady słuszności, dobrej wiary, dobrych obyczajów oraz ducha sportu.
W przypadku rozwiązania umowy z adeptem z winy klubu – traci on prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie. Jeśli wina leży po stronie adepta, wówczas klub zachowuje takie prawo. W trzeciej sytuacji – gdy do rozwiązania dochodzi z winy obopólnej klubu i adepta lub bez orzekania o winie – o prawie do ekwiwalentu za wyszkolenie i jego wysokości zadecyduje podmiot zarządzający.
KUP BILET na 2025 PZM FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS