A A+ A++

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy powinny być wprowadzone opłaty dla nieodpowiedzialnych pacjentów? Czy nieprzychodzenie do lekarza na umówioną wizytę powinno być karane? Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub [email protected].

*****

Dziś jest wtorek, 42. dzień roku.

Wschód słońca: 6.58.

Zachód słońca: 16.42.

Imieniny obchodzą: Bernadeta, Łazarz, Maria, Adolf oraz Olgierd, Benedykt, Grzegorz, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Seweryn, Teodora, Wiktoria.

 *****

WTOREK, 11 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1764 r. – ogłoszona została beatyfikacja Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i kronikarza, który w ostatnim okresie życia przebywał w klasztorze cystersów w Jędrzejowie

1863r.  – POWSTANIE STYCZNIOWE – Po klęsce pod Wąchockiem Langiewicz jako miejsce zbiórki wyznaczył rejon Nowej Słupi i Świętego Krzyża. Początkowo siły powstańcze gromadziły się w miasteczku. Sam Langiewicz Kwaterował na plebanii. Aby nie narażać mieszkańców powstańcy przenieśli się na zbocze góry już poza miasteczkiem. Stąd miejsce określane jest jako pod Skałą. 

Zgrupowanie powstańcze gen. Mariana Langiewicza zostało tam zaatakowane przez rosyjskie oddziały z garnizonu kieleckiego którym dowodził płk. Ksawerego Czengiery. Określana jako bitwa pod Skałą. Ok. godz. 9 siły powstańcze zostały zaatakowane przez 2 tys. piechoty, 100 kozaków i 4 działa. Powstańcy dopuścili atakujących na bliska odległość, a następnie oddali do nich salwę. Kozacy mając straty wycofali się. Langiewicz zarządził odwrót na skraj lasu skąd strzelcy zajmujący dogodne stanowiska skutecznie razili atakujących Moskali. Walka trwała około 4 godzin. Szczególnie zacięta była na górze gdzie trupem padło 80 atakujących. Po zwycięstwie, na drugi dzień, Langiewicz opuścił okolicę udając się przez Raków do Staszowa.

1931 r. – Kieleckie Towarzystwo Dobroczynności zostało przekształcone w Związek Towarzystw Dobroczynnych „Caritas” za sprawą biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego

WTOREK, 11 LUTEGO: W POLSCE 

1695 r. – wojna polsko-turecka: rozpoczęła się bitwa pod Lwowem.

1804 r.  – obrączkowe zaćmienie Słońca.

1898 r – urodził się Kazimierz Czachowski „Pluta”, uczestnik I i II wojny światowej oraz powstań śląskich. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”,  zastępcą szefa sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Aresztowany w 1949 r. przez UB, został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.

1920 r. – nad obszarami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim.

1942 r. – Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek” zerwał i ukrył płytę z niemieckim napisem z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.

1945 r.  – w Jałcie zakończyła obrady konferencja „Wielkiej Trójki”, w której uczestniczyli Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin; w wyniku zawartego porozumienia Polska po wojnie znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego; rząd RP na Uchodźstwie uznał ten fakt za zdradę ze strony aliantów.

1972 r. – na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobył dla Polski pierwszy w historii złoty medal olimpijski w sportach zimowych.

2006 r.  – w Toruniu odsłonięto Pomnik Kargula i Pawlaka.

2009 r.  – weszła w życie ustawa zawieszająca obowiązkową służbę wojskową.

WTOREK, 11 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Częstochowa: w Sądzie Okręgowym kolejna rozprawa i możliwy wyrok w toczącym się z wyłączeniem jawności procesie Konrada J. oskarżonego o brutalne gwałty na prostytutkach i zabicie jednej z nich

# # #

Dziś pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W styczniu prezydent powołał nowy skład PKW. Po raz pierwszy w PKW zasiądą osoby wskazane przez Sejm; w nowej Komisji takich członków będzie siedmiu. W PKW zasiądzie też dwoje sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: sędzia TK w stanie spoczynku, Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki oraz adwokat Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego oraz specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego. Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 – byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK – sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW; Marciniak od grudnia 2014 r., a Sych – od lipca 2019 r.

Z informacji PAP uzyskanych w PKW wynika, że podczas tego posiedzenia zostaną wybrani: przewodniczący PKW i dwoje jego zastępców. Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK. Co za tym idzie, pewne jest, że PKW pokieruje albo sędzia NSA Sylwester Marciniak albo sędzia TK Wojciech Sych.

# # #

Dziś po godz. 10 zbierze się rząd, który zajmie się projektem zmian w ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego.

Jak tłumaczy MSWiA, przesłanką do powstania projektu była konieczność przeprowadzenia zmian w organizacji i funkcjonowaniu centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) oraz przejęcia przez MSWiA zadań związanych z realizacją szkoleń operatorów numerów alarmowych.

Zgodnie z propozycją noweli zmienić się mają regulacje odnoszące się m.in. do pracowników centrów powiadamiania ratunkowego zajmujących się obsługą numerów ratunkowych, np. numeru alarmowego 112.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany klimatu zaplanują za Ciebie ferie.
Następny artykułDbaj o siebie w odpowiedni sposób