A A+ A++

Seniorka z Bydgoszczy straciła 85 tysięcy złotych

Na początku swojego komunikatu Poczta Polska przywołuje przykład seniorki, do której zadzwonił oszust podający się za pracownika poczty i uzyskał od niej adres. Następnie skontaktował się z kobietą, podając się za komendanta policji i twierdząc, że jest ona obserwowana przez gang. Kobieta wypłaciła z konta 15 tysięcy złotych i wrzuciła je do “skrzynki kontaktowej” w śmietniku. To jednak nie wystarczyło wyłudzaczowi, który skontaktował się z nią ponownie i namówił do wzięcia kredytu na 70 tysięcy złotych, które także przekazała szalbierzowi. Przestępcy nie udało się do tej pory schwytać.

Podają prawdziwe dane listonoszy

W komunikacie Poczty Polskiej czytamy o kilku rodzajach wyłudzeń “na listonosza”. W pierwszym przypadku oszuści dzwonią, podając się za listonoszy (niekiedy przedstawiają się, używając prawdziwych imion i nazwisk pracowników poczty), podczas rozmowy pytają o adres, na który powinni dostarczyć list polecony z banku i starają się ustalić, w którym banku ofiara ma konto.

Za jakiś czas następuje kolejny telefon, tym razem od rzekomego policjanta lub pracownika banku, który ostrzega, że poprzedni telefon był próbą oszustwa lub, że ich rozmówca znalazł się na celowniku cyberprzestępców. Aby tego uniknąć ofiara powinna wziąć udział w policyjnej prowokacji, wypłacić pieniądze i przekazać je do depozytu Centralnego Biura Śledczego – niekiedy “funkcjonariusz” osobiście przychodzi po pieniądze, innym razem należy je wrzucić do “skrzynki kontaktowej” w osiedlowym śmietniku lub wyrzucić o określonym czasie przez okno.

Oszuści często znają imiona i nazwiska prawdziwych listonoszy123RF/PICSEL

Policjant, który okazuje się rabusiem

W innym przypadku najpierw dzwoni “listonosz”, który informuje, że dziś zostanie dostarczona przesyłka. W następnym telefonie policjant rozpracowujący oszustwo “na listonosza” stara się pozyskać informacje o pieniądzach i kosztownościach trzymanych w domu. Jakiś czas po takiej rozmowie w drzwiach zjawia się “funkcjonariusz”, który przybył zabezpieczyć wartościowe dobra. Jeśli ofiara wpuści go do domu, jest zastraszana i okradana.

Nie podawaj tych danych przez telefon

Bywają też telefony od rzekomych pracowników poczty, których celem jest wyłudzenie danych takich jak PESEL, nr dowodu czy wzór podpisu – wszystko po to, by przestępcy mogli wziąć kredyt na nieświadomą ofiarę.

“Wydarzenia”: 30 oszukanych osób i wyłudzonych 700 tysięcy złotych. Policja rozbił gang oszustówPolsat News

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany na Circuit de la Sarthe przed Le Mans
Następny artykuł“Втрачає свідомість, його під руки…” Стало відомо, що відбувалося з Усиком