A A+ A++

Informację o zatrzymaniu pięciu osób opublikował na platformie X Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra – Członka Rady Ministrów Koordynatora Służb Specjalnych. Napisał, że “sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z działalnością Funduszu Sprawiedliwości”.


Zobacz wideo

Matecki i zaprzyjaźnione stowarzyszenia

Prokurator Nowak zaznaczył, że zatrzymania nastąpiły na polecenie prokuratora z Zespołu Śledczego nr 2, który w PK zajmuje się sprawą tego Funduszu. – Wśród zatrzymanych jest prezes stowarzyszenia “Fidei Defensor” Adam S. oraz były prezes stowarzyszenia “Przyjaciół Zdrowia” Mateusz W. – poinformował. Jak dodał, “zatrzymanym osobom zostaną przedstawione zarzuty, a następnie zostaną one przesłuchane w charakterze podejrzanych”, co powinno nastąpić jeszcze we wtorek i w środę. Jak poinformowała szczecińska “Gazeta Wyborcza”, W. to były wicewojewoda zachodniopomorski; polityk wywodzący się z partii Zbigniewa Ziobry (Solidarna Polska potem Suwerenna Polska).

Oba stowarzyszenia łączy postać posła Dariusza Mateckiego. Jak przypomina tvn24.pl istnieje nagranie z 2022 r. spotkania, w którym bierze udział Matecki, a zebrani zastanawiają się jak wytłumaczyć powiązania stowarzyszeń, które wygrały konkursy na przeciwdziałanie przestępczości w Funduszu Sprawiedliwości z posłami prawicy (wówczas Solidarnej Polski). Były to właśnie stowarzyszenie Fidei Defensor i Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia. Pierwsze z nich to  szczecińska organizacja walcząca z chrystianofobią, a druga wydaje trzy portale informacyjne. Jeden z nich Szczecinskie24.pl. nadzwyczaj często chwali Mateckiego i cytuje go przy niemal każdej okazji. 

Rozliczanie Funduszu Sprawiedliwości

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego, jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Ministra Sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.

W ocenie prokuratorów udzielano w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działano na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.

Sejm na wniosek prokuratury uchylił w sprawie Funduszu Sprawiedliwości immunitety posłom i byłym wiceministrom sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu oraz Michałowi Wosiowi. Jak zapowiadano, nie są też wykluczone kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w tym śledztwie. Ostatnio rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak informowała, że na końcowym etapie jest postępowanie dotyczące jednego z wątków tej sprawy i w wątku tym możliwy jest wkrótce akt oskarżenia. Chodzi o sprawę ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości z czasów rządów PiS. 

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwolnili uwięzioną kawkę
Następny artykułPuławskie MZK wprowadza dodatkowe kursy na cmentarze |#LPU24.pl