A A+ A++

Publikacja doktoratu Sabiny Jakubowskiej „Imiona – dziedzictwo kultury” otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie publikacji regionalnych – Nagrodę im. Anatola Omelaniuka.

We Wrocławiu towarzyszyli jej koledzy z Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej: prezes TMZJ Jerzy Świerczek, skarbniczka TMZJ Agnieszka Zydroń, kustosz Izby Regionalnej Józef Węgrzyn.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej jest współwydawcą, razem z Księgarnią Akademicką.

Książka w wersji elektronicznej jest m.in. do pobrania ze strony Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku: „Imiona – dziedzictwo kultury” <==

O tym jak powstała praca doktorska mówi sama autorka:

Dawno, dawno temu pojawiło się hobby: imiona. Potem była wielka długotrwała praca. Czasem miała ona walor schronienia umysłu przed problemami, czasem była jak Syzyfowy głaz, ale zazwyczaj po prostu robiłam ją po trochu, równocześnie wykonując wiele innych rzeczy.

Mnóstwo wsparcia zawdzięczam mojej Rodzinie i promotorowi doktoratu, Panu Profesorowi Andrzejowi A. Ziębie z Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

W dniu obrony doktoratu dowiedziałam się, że Uniwersytet Jagielloński rekomenduje dzieło do publikacji. Znalazł się odważny Wydawca, który nie przestraszył się objętości: pan Adam Lejczak, prezes Wydawnictwa Księgarnia Akademicka z Krakowa. Dostałam też wsparcie od Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej.

Pojawili się mecenasi kultury i finansowo wsparli moje dzieło:
były to firmy: CANPACK FPN Brzesko,
pan Zygmunt Popiela prezes Granit Spzoo,
pan Edmund Leś prezes Edmund Leś PBHT,
Paweł Jankowski – właściciel Jankowski Transport Paweł Jankowski,
Bank Spółdzielczy w Brzesku i prezes Lech Pikuła.
Mecenasami mojej publikacji stały się też osoby prywatne:
Reżyser Jozef Czernecki wraz z żoną – architekt prof. dr hab. Anną Frantą,
Natasha Gurgul wraz rodzicami Aloysem i Ingrid Gurgul,
pan Jacek Bar i pani Agnieszka Sala.

Ostatnim i potężnym wsparciem były Województwo Małopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję Pani Marszałek Marta Malec-Lech za inspirację i dodanie odwagi do pisania wniosku o grant dla TMZJ na wydanie publikacji.

Dziękuję również Parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach za umożliwienie prowadzenia badań naukowych.
Serdecznie dziękuję wszystkim wymienionym za zaufanie i pomoc finansową w procesie powstawania publikacji elektronicznej, a także wersji papierowej, która jest w przygotowaniu.

Z serca dziękuję wszystkim niewymienionym ale bliskim sercu: Mojej Mamie Michalina Jakubowska, moim dzieciom Jankowi i Eleonorze, mojej siostrze Kornelia Żółty, całej drogiej Rodzinie i kochanym wspierającym Przyjaciołom, za to, że byliście i jesteście przy mnie, że wierzycie że się uda – nawet, gdy ja w to nie wierzę. Jan Jakubowski dziekuję, że w kluczowym momencie powiedziałeś, to że to wcale nie musi być moje Opus Magnum. To było bardzo uwalniające. Eleonora Jakubowska dziękuję za wszystko.

„Imiona – dziedzictwo kultury” – o książce
Praca analizuje historyczne i współczesne uwarunkowania motywacji imiennictwa w polskich środowiskach lokalnych na przykładzie małopolskiej parafii Jadowniki (1784–2005). Ma charakter interdyscyplinarny, łączy problematykę historyczną, językoznawczą oraz antropologiczno-kulturową.

Część I podejmuje temat imion w kontekście języka i kultury: ich dzieje, uwarunkowania motywacyjne, antropologiczne interpretacje obyczajów antroponimicznych, akt nominacji w filozoficznym ujęciu idealizmu.

Część II dotyczy imiennictwa Jadownik w kontekście chronologicznym i geograficznym, począwszy od najstarszych zachowanych przekazów, lecz koncentruje się na zmienności antroponimicznej w latach 1784-2005, zbadanej na podstawie metrykalnych ksiąg chrztów, z uwzględnieniem polionimii, charakterystyki zbioru imion oraz w szerokiej perspektywie analogii innych środowisk lokalnych.

Część III omawia uwarunkowania zmienność motywacji w Jadownikach, jej różnorodność, aspekty religijne, rodzinne i mikrohistoryczne, wpływ tradycji, świadomości narodowej, stereotypów, mody, indywidualnych potrzeb i emocji, także na tle innych środowisk lokalnych, oraz podejmuje problem konsekwencji na przykładzie bliźniąt. Praca zawiera słownik etymologiczno-motywacyjny imion w Jadownikach. Wnioski potwierdzają tezę, że imiona są świadectwem istnienia człowieka, symbolem i dziedzictwem kultury, charakteryzują społeczeństwo i stanowią komentarz przemian.

Sabina Jakubowska – o autorce

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Jest certyfikowaną doulą oraz mgr archeologii i dr nauk humanistycznych, autorką publikacji o charakterze naukowym, edukacyjnym, historyczno – społecznym i regionalnym.  Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat (Zmienność imiennictwa w polskich środowiskach lokalnych na przykładzie rzymskokatolickiej parafii Jadowniki (Podgórne) w Małopolsce w latach 1784-2005).

Sabina Jakubowska jest autorką książek – „Dom na Wschodniej” oraz „Akuszerki”.


foto: fb: Sabina Jakubowska
IB / Sabina Jakubowska

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВисокопоставлені генерали Кім Чен Ина, відправлені у Росію, можуть перебувати на лінії фронту – Yonhap
Następny artykułRegeneracja skóry po wakacjach — skuteczne sposoby na przebarwienia i suchość