Niepłodność, według danych WHO może dotyczyć już blisko 20% par w Polsce. Osoby, które mierzą się z trudnościami z zajściem w ciążę mogą odczuwać w związku z tym ogromny stres, a czasem nawet poczucie winy. Jak podkreśla dr n. med. Monika Grymowicz ze Szpitala Karowa: „ Mamy więcej możliwości by pomóc takim parom niż kiedykolwiek wcześniej. Wizyta w poradni leczenia niepłodności nie powinna być odkładana na ostatnią chwilę”
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
O niepłodności mówimy, gdy przez 12 miesięcy regularnego współżycia bez środków antykoncepcyjnych nie udaje się zajść w ciążę. Regularne starania oznaczają kontakt seksualny 2-3 razy w tygodniu. Warto zauważyć, że coraz więcej par decyduje się na dziecko w późniejszym wieku. Z danych GUS wynika, że mediana wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko wzrosła z 24 do 29 lat od 2000 roku do 2023. Wiek ma kluczowe znaczenie dla płodności, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego pary po 35. roku życia powinny skonsultować się z lekarzem po pół roku bezskutecznych starań, a po 40. roku – już po dwóch miesiącach.
– Jeśli zdrowi, młodzi ludzie nie zachodzą w ciążę przez rok, powinni udać się do lekarza w celu diagnostyki. Kobiety powyżej 35. roku życia lub te, z czynnikami ryzyka, powinny to zrobić wcześniej – tłumaczy dr Grymowicz.
To samo dotyczy osób, które przeszły poważne operacje lub mają inne trudności zdrowotne, które mogą wpłynąć na płodność.
Jak wspierać parę mierzącą się z niepłodnością?
Diagnostyka i plan leczenia
Podstawowe badania w przypadku podejrzenia niepłodności obejmują m.in. analizę ilości komórek jajowych (AMH), ultrasonografię (AFC) oraz badanie męskiego nasienia. Na podstawie wyników lekarz może zaproponować odpowiednie metody leczenia, w tym indukcję owulacji czy inseminację domaciczną. W bardziej skomplikowanych przypadkach dostępne są również techniki takie jak zapłodnienie in vitro.
– Konsultacja ze specjalistą jest kluczowa, aby dostosować plan leczenia do indywidualnych potrzeb pary – zaznacza dr Grymowicz.
Leczenie niepłodności – małe zmiany, wielki efekt
Warto pamiętać, że na płodność może wpływać m.in. niewłaściwa dieta, brak ruchu, stres czy używki. Ponadto, pewne substancje chemiczne i wysokie temperatury, jak te w niektórych zawodach, mogą mieć negatywny wpływ na organizm.
W celu uzyskania fachowej pomocy warto zgłosić się do poradni leczenia niepłodności, gdzie specjaliści mają szansę na przeprowadzenie obszerniejszej diagnozy i zaproponowanie adekwatnego leczenia. Poradnia w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie działa od 2021 roku i umożliwia kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie niepłodności.
Pierwsze ciąże z rządowego programu in vitro
—
źródło: mat. prasowe
Źródło:
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej
Aktualizacja: 25/10/2024 17:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS