W ostatnim czasie pojawiły się propozycje, aby rozwód bez orzekania o winie i bez wspólnych małoletnich dzieci można było przeprowadzać u notariusza. Choć to rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne w Polsce, pisała już o nim „Rzeczpospolita”. Cieszy się też dużym zainteresowaniem w debacie publicznej, a niektóre kraje europejskie, jak np. Hiszpania, umożliwiają rozwody notarialne od lat. Tego typu uproszczone procedury mogłyby znacząco skrócić czas potrzebny na formalne zakończenie małżeństwa.
Czytaj więcej
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Skorzystać mają sądy i pary, które nie są skłócone. Eksperci chwalą pomysły usprawnienia procedury rozwiązywania małżeństw. Przestrzegają jednak przed przesadą i stwarzaniem warunków do podejmowania pochopnych decyzji.
Pomysł rozwodu u notariusza zakłada możliwość rozwiązania małżeństwa dla par bez wspólnych małoletnich dzieci, które zgodnie wyrażają chęć zakończenia małżeństwa i nie domagają się ustalenia winy. Czy jednak możliwe jest szybkie zakończenie małżeństwa w polskim systemie prawnym bez konieczności rewolucji legislacyjnej? Z perspektywy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych odpowiedź brzmi: tak, o ile obie strony są odpowiednio przygotowane i zgodne w kluczowych kwestiach.
Porozumienie stron w przypadku rozwodu
Każdy rozwód, nawet najprostszy formalnie, niesie za sobą duży ładunek emocjonalny i wymaga uregulowania wielu kwestii. Dla osób, które nie chcą, aby postępowanie sądowe trwało miesiącami lub latami, istotne jest zrozumienie, że kluczem do szybkiego rozwodu jest porozumienie stron. W przypadku, gdy małżonkowie są w stanie wspólnie ustalić kwestie związane z rozwodem – takie jak opieka nad dziećmi, alimenty, a czasem także podział majątku – sprawa może zakończyć się zaskakująco szybko. Brak sporów eliminuje bowiem konieczność prowadzenia postępowania dowodowego, przesłuchiwania świadków i przedstawiania dodatkowych wniosków, co automatycznie skraca czas trwania postępowania.
Kiedy strony decydują się na rozwód … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS