Poczucie samotności i stres – to dwa główne problemy, z którymi studenci borykają się na początku roku akademickiego. Jak wskazują badania aż 90 proc. studentów dotyka problem prokrastynacji, czyli przewlekłego odkładania wszystkiego na później. Tymczasem, regularność to klucz do sukcesu, ale nie tylko w nauce.
Uczucie przeciążenia na początku drogi akademickiej jest czymś naturalnym. Wiele osób rozpoczyna właśnie zupełnie nowy etap w życiu.
Z jednej strony to jest ten czas, kiedy mamy nawiązywać przyjaźnie, relacje, ale myślimy też o naszej przyszłości, w tym także o naszej pracy zawodowej, naszym rozwoju. Czujemy dużą presję i na pewno to też nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu. Dla części studentów jest to tak naprawdę ten pierwszy moment, kiedy nie mieszkają na przykład z rodzicami. Też zmagają się np. z tęsknotą, bo są daleko od domu – mówi RMF FM psycholożka dr Agata Rudnik – dyrektor Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Ważne jest, żeby znaleźć swój sposób na stres. To, co nas relaksuje, mieć swoje pasje, zainteresowania i przede wszystkim otaczać się innymi ludźmi. Na pewno warto też myśleć o wsparciu profesjonalnym u specjalisty, jeżeli czujemy, że sami nie dajemy sobie rady.
Studia mogą być stresujące, szczególnie gdy przyjedzie się do innego miasta, nikogo nie znasz i to wszystko jest nowe i nie wiesz co masz robić i w ogóle się gubisz – mówi nam jedna ze studentek.
Stres trzeba umieć rozładowywać na różne sposoby. Aktywność fizyczna, spotykanie się z bliskimi osobami, jakaś muzyka – usłyszał nasz reporter.
Do tych opinii odnosi się również nasza ekspertka, która zaznacza, że regularność to klucz do sukcesu, ale nie tylko w nauce.
Ja się bardzo cieszę, że my mamy tę szansę i możliwość porozmawiania dzisiaj, czyli na początku roku akademickiego. I rzeczywiście jak teraz okopiemy się różnymi sposobami, poszukamy tego, co może nam pomóc, to w trakcie sesji może okazać się, że już mamy różne poduszki bezpieczeństwa, które pomogą nam w takim trudniejszym czasie sobie jakoś poradzić. Tutaj na pewno warto znaleźć takie sposoby, które dla nas będą miały swoje zastosowanie, które u nas się sprawdzą. Badania pokazują, że świetnie sprawdza się praktykowanie uważności mindfulness, takie skupienie na tu i teraz, różne techniki relaksacyjne, różne techniki oddechowe. Jednak może okazać się, że kiedy zaczniemy to robić, to to kompletnie nie będzie dla nas. Znów warto popróbować różnych rzeczy – mówi dr Rudnik.
Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego jest otwarte zarówno dla studentów jak i pracowników uczelni.
Do centrum wsparcia można zgłosić się kiedy tylko czujemy, że coś nas przerasta. Kiedy czujemy, że te problemy już się piętrzą. Z małych problemów, kulek, mogą zrobić się duże… bałwany – zauważa psycholożka.
Nie ma problemów, z którego nie dałoby się wyjść, z którym nie da się nic zrobić. Czasem studentom wydaje się, że wizyta u nas to już jest taka ostateczność. Rolą centrum jest pokazywać, że zawsze wspólnie jesteśmy w stanie coś razem zdziałać. Pomocy można szukać również w codziennych problemach – dodaje ekspertka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS