A A+ A++

Anselm Grün, benedyktyn i odnoszący sukcesy pisarz z opactwa Münsterschwarzach w Dolnej Frankonii, otrzymał honorowy medal „Per artem ad Deum” (Przez sztukę do Boga). Poinformował o tym jego klasztor 19 października. 79-letni o. Grün został uhonorowany za swoją twórczość literacką. Medal przyznawany jest corocznie przez targi SacroExpo w Kielcach i jest objęty patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Organizatorzy targów dostrzegają w twórczości o. Grüna mądrość słowa jako przewodnik po drogach codziennego życia. Jako autor ponad 300 książek benedyktyn jest jednym z najsłynniejszych współczesnych autorów chrześcijańskich, czytamy w komunikacie benedyktynów z Münsterschwarzach.

Dyrektor kieleckich Targów Andrzej Mochon, dodał, że o. Grün przekazuje bogactwo chrześcijańskiego przesłania osobom poszukującym duchowości, oferując jednocześnie nowe spojrzenie na klasyczne tematy religijne. Jego dzieła nie tylko pomagają ludziom zrozumieć chrześcijaństwo, ale także pobudzają do głębszej refleksji nad sensem życia, wiarą i miejscem człowieka w świecie.

A sam laureat wyznał: „Moim celem było i zawsze jest ukazywanie piękna wiary. Nie jestem artystą, ale w swoich książkach staram się podkreślać dziedzictwo i tradycję naszej wiary i dawać przez to nadzieję. Przesłaniem chrześcijaństwa nie powinna być przede wszystkim moralność, ale dobro i właśnie piękno”.

Za swoją największą misję o. Grün uważa przekazywanie bogactwa przesłania chrześcijańskiego ludziom poszukującym duchowości. Swoich książek już nie liczy. „Dostrzegam oczywiście, że czasem się powtarzam, ale wydawnictwa nalegają, bym pisał i czekają na kolejne tytuły” – mówi. Jednocześnie benedyktyński mnich podkreślił, że dąży do ukazywania typowych tematów chrześcijańskich z nowej perspektywy.

Medal „Per artem ad Deum:”przyznawany jest od 2005 roku w ramach Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Kielcach. Jest wyrazem uznania dla artystów lub instytucji, których twórczość przyczynia się do rozwoju kultury i duchowości człowieka.

O. Anselm Grün, niemiecki benedyktyn i autor popularnych bestsellerów z zakresu duchowości chrześcijańskiej, opublikował ponad 300 książek o łącznym nakładzie ok. 20 milionów egzemplarzy. Są one jednymi z najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Jego książki są przetłumaczone na ok. 30 języków, w tym także wiele na polski, a 50 przetłumaczono na chiński.

W swoim biurze o. Grün ma zawieszony portret papieża Franciszka. Jak wspomina, swoje książki ofiarowywał Ojcu Świętemu, gdy ten był jeszcze Jorge Mario Bergoglio – arcybiskupem Buenos Aires. Ostatnio papież zalecił księżom i diakonom lekturę jego rozważań „Być w centrum życia jako zadanie duchowe” jako środek na „kryzys wieku średniego”. Znany autor nie spotkał się jeszcze osobiście z papieżem Franciszkiem. „Chętnie przyjechałbym, ale mnie jeszcze nie zaproszono” – mówi.

W 2007 roku o. Grün za całokształt pisarski został uhonorowany Nagrodą Księgarzy Niemieckich na targach książki we Frankfurcie nad Menem i okrzyknięty „teologiczną gwiazdą”. Największa niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” określiła o. Grüna mianem „managera z sercem mnicha”, a „Bild-Zeitung” apelowała: „Ojcze Anzelmie, wskaż nam drogę do szczęścia!”.

W Polsce książki o. Grüna wydają m. in. takie oficyny jak: „W Drodze”, Wydawnictwo Św. Wojciecha, Salwator, Jedność, WAM. Ukazało się już ponad 30 przekładów jego tytułów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy rok akademicki ze zmianami personalnymi w tle [ZDJĘCIA]
Następny artykułNiedobór lekarzy specjalistów w Ełku – problem, którego nie można ignorować