W Polsce znajduje się ponad 40 miejscowości, które posiadają status uzdrowiska. Można podzielić je na nadmorskie, nizinne, podgórskie oraz górskie. Do pierwszej kategorii należy sześć miejsc: Dąbki, Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot. Dzisiaj weźmiemy pod lupę właśnie Dąbki, które status uzdrowiska otrzymały dopiero w listopadzie 2007 roku.
Jakie są sanatoria w Dąbkach? Specjalizują się w tych chorobach
Dąbki są położone w województwie zachodniopomorskim, w gminie Darłowo, na Wybrzeżu Słowińskim. Funkcjonują tam ośrodki sanatoryjne i wypoczynkowe, a latem wieś staje się miejscem wypoczynku dla tysięcy wczasowiczów. Słynie z organizacji imprez sportowych i kulturalnych, np. Festiwal Latawców albo Uzdrowiskowy Maraton Zumby. Na terenie Dąbków znajduje się 7 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Specjalizują się one w następujących przypadłościach:
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- choroby reumatyczne,
- choroby kardiologiczne i nadciśnienie,
- choroby górnych dróg oddechowych,
- choroby dolnych dróg oddechowych,
- choroby endokrynologiczne.
Dlaczego Dąbki to uzdrowisko? Jedna rzecz wyróżnia je na tle innych miejscowości
W Dąbkach znajdują się naturalne surowce lecznicze w postaci torfu leczniczego ze złoża “Porzecze”. Największą atrakcją zdecydowanie jest szeroka plaża, przy której rozciąga się leśna promenada o długości 6 km. Wzdłuż linii brzegowej rozprzestrzeniają się wydmy. W skład uzdrowiska wchodzą następujące sołectwa: Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie oraz Porzecze. Słynie ono z dobroczynnego klimatu, głównie ze względu na bardzo dużą zawartość jodu w powietrzu. Dzięki temu jest ono bardzo czyste, wilgotne i chłodne. Koncentracja tego aerozolu morskiego działa prozdrowotnie, zwłaszcza dla układu oddechowego. Dąbki jako jedne z nielicznych oferują też specjalne pobyty sanatoryjne dla dzieci. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS