Włóż w szczelinę i przeciągnij przez grzejnik. Odetchniesz z ulgą
Jak dokładnie wyczyścić kaloryfer?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.10.2024 20:08, aktual.: 14.10.2024 20:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sezon grzewczy można uznać za rozpoczęty. Zanim jednak włączymy kaloryfery, dobrze jest je dokładnie wyczyścić. Jak to zrobić, aby pozbyć się zalegającego brudu, paproszków i kurzu? Jedna z metod wymaga jedynie gąbki do mycia naczyń i fragmentu sznurka.
Włączenie grzejnika przed jego dokładnym umyciem może być nieprzyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza dla alergików. Nagromadzony w szczelinach brud dodatkowo może osłabić działanie kaloryfera. Jak się pozbyć zalegających drobin kurzu z trudno dostępnych zakamarków? Głos zabrała ekspertka od organizacji przestrzeni, Ula Hryniewicka.
Zobacz też: Weź tabletkę i potrzyj. Po chwili żelazko będzie jak nowe
Czyszczenie grzejnika – kilka niezawodnych sposobów
Specjalistka w “Dzień dobry TVN” doradziła, aby przelać grzejnik wodą. Oczywiście, zanim zabierzemy się do tej czynności, dokładnie zabezpieczmy podłogę ręcznikiem lub folią. Umieśćmy też przy ścianie miskę, do której spłyną zabrudzenia. – Istotne jest, aby zrobić to, zanim uruchomimy kaloryfer, gdy jest zimny. Potem suchą, mikrofibrową szmatką wycieramy cały grzejnik – zaznaczyła.
Pomocna przy sprzątaniu ma być również zwykła suszarka do włosów. Takie przedmuchanie kaloryfera sprawi, że kurz wyleci na zewnątrz – warto wspomóc się tutaj zwilżoną szmatką, która “złapie” wylatujące zabrudzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzecią metodą będzie przeciąganie przez środek grzejnika zawieszonej na sznurku gąbki.
– Wystarczy nam zwykły zmywak kuchenny i kawałek sznurka, by przygotować sobie własne urządzenie – tłumaczyła Hryniewicka w DDTVN.
Zobacz także
Nie tylko wewnątrz
Przed włączeniem ogrzewania nie zapomnijmy też o dokładnym umyciu jego zewnętrznej obudowy. Ekspertka twierdzi, że najlepiej wykonać tę czynność przy użyciu samej wody. W innym razie resztki środka czyszczącego mogą zacząć parować po włączeniu ogrzewania.
Ula Hryniewicka przypomniała też o ważnym urządzeniu, które może pomóc nam, jeżeli w sezonie grzewczym cierpimy z powodu wysuszonej skóry i śluzówek. Mowa oczywiście o nawilżaczu powietrza – niektóre z nich możemy zamontować bezpośrednio na kaloryferze.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS