A A+ A++

Strukturalnie w rankingu uwzględniającym wyłącznie firmy kontrolowane przez polski prywatny kapitał wiele się jednak nie zmieniło. Na szczycie mamy czołową dwójkę deweloperów mieszkaniowych – Develię i Atal – którym towarzyszy Cavatina wyspecjalizowana w powierzchniach biurowych. Z tej pierwszej pary dziś silniejsza jest Develia, która sprzedając w drugim kwartale 911 mieszkań, ulokowała się na drugim miejscu w branży, tuż za Dom Development (943 mieszkania) – Atal zamknął go z wynikiem 566 mieszkań. Jeśli chodzi o kierunek wzrostu, firma kontrolowana przez polskie fundusze emerytalne wyraźnie odstaje od reszty – gdy większość zmniejsza wolumeny sprzedaży albo przynajmniej utrzymuje je na podobnym poziomie co w 2023 r., Develia w pierwszym półroczu pokazała 65-proc. wzrost.

– Jesteśmy już spokojni, jeśli chodzi o realizację celu sprzedaży 2,9-3,1 tys. mieszkań, jaki wyznaczyliśmy sobie na ten rok. Posiadamy produkt dobrze dopasowany do różnorodnych potrzeb i oczekiwań klientów na rynkach największych miast, w których wciąż brakuje oferty – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. W ten sposób pobije ubiegłoroczny rekord Atalu, który sięgnął 2,8 tys. mieszkań. Wynik, który dla firmy Zbigniewa Juroszka w tym roku będzie trudny do powtórzenia. Po pierwszym półroczu sprzedaż sięgnęła 1,3 tys. lokali, a na rynku każdy kolejny kwartał jest słabszy.


Zbigniew Juroszek (Atal) i Andrzej Oślizło (Develia)


Fot.: Radosław Kazmierczak / fot: Radosław Kazmierczak

To, jak poszczególne firmy zakończą rok, w znacznej mierze zależeć będzie od czynnika, na który wskazał Andrzej Oślizło: oferty na konkretnych rynkach lokalnych. Widać rosnące zróżnicowanie między miastami w poziomie sprzedaży. Największe spadki odnotowano w Krakowie i Warszawie – w pierwszym kwartale odpowiednio 27 i 19 proc. – w Poznaniu i Łodzi sprzedaż wyhamowała o 10 i 7 proc., a w Trójmieście praktycznie pozostała bez zmian. Wbrew tym zmianom dziś najpewniej mogą czuć się deweloperzy działający w stolicy, gdzie bardzo ograniczona jest nowa podaż w stosunku do skali zakupów.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłoto głupców czyli banksterski teatrzyk
Następny artykułLekcja przyrody w Szkółce Leśnej Borowiny