A A+ A++

rozwiń

21 000 kary za samochód spalinowy. Polacy kupują auta w obawie przed zmianą przepisów

Polacy rzucili do salonów i kupują samochody na potęgę. Po dziewięciu miesiącach 2024 roku sprzedało się już ponad 446,6 tys. aut osobowych i dostawczych, to 12 proc. więcej wobec analogicznego okresu sprzed roku – wynika z najnowszego zestawienia instytutu Samar. Zdaniem analityków w całym 2024 roku Polacy zarejestrują 540 tys. nowych aut. Jednak to delikatne szacunki, ponieważ w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się skokowego wzrostu sprzedaży. Powód?

Od 1 stycznia 2025 roku producentów zacznie obowiązywać nowa unijna regulacja CAFE od Clean Air For Europe. To przepisy, które obniżają limit emisji z samochodów spalinowych do 94 g CO2 na przejechany kilometr. W przypadku przekroczenia dozwolonego progu koncerny będą musiały płacić 95 euro kary za każdy gram ponadwymiarowej emisji. Czyli za średni spalinowy samochód rodzinny, który emituje 140–150 g/km, producent będzie musiał zapłacić karę na poziomie ok. 5 tys. euro (ok. 21 000 zł). Łatwo domyślić się, że dodatkowe obciążenia zostaną przeniesione na kierowców, czyli ceny pójdą w górę. Polacy czują pismo nosem i widać to w statystykach rejestracji. Jakie auta sprzedają się najczęściej?

Toyota sprzedaje 289 samochodów dziennie. Corolla znika na pniu

Toyota rządzi na polskim rynku – do tej pory sprzedała ponad 79,3 tys. samochodów. Prosty rachunek i wychodzi na to, że przez dziewięć miesięcy codziennie z jej salonów wyjeżdżało przynajmniej 289 aut. Corolla z wynikiem ponad 19,5 tys. rejestracji jest najpopularniejszym modelem japońskiej marki oraz najczęściej wybieranym nowym autem w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1816 – straszny rok, w którym nie było lata…
Następny artykułBędą kremowe, aksamitne i wyraziste w smaku. Jakiej śmietany użyć do duszenia grzybów?