Podobnie w prywatnej kopalni PG Silesia, której właścicielem jest Bumech. – Średnia cena sprzedaży węgla jest niższa niż przed rokiem. Wynika to z obniżonego zapotrzebowania na węgiel we wszystkich segmentach rynku oraz spadku cen węgla na rynkach międzynarodowych. Dodatkową presję na ceny wywierają zalegające na rynku miały węglowe składowane przez spółki Skarbu Państwa oraz odsiewki z węgli importowanych drogą morską – podkreśla spółka. Węgiel z polskich kopalń można kupować w sklepach internetowych, przy kopalniach lub w składach węgla, które taki węgiel także oferują.
Czytaj więcej
Coraz mniej energii wytwarzamy z węgla
Popyt na energię elektryczną, który bywa traktowany jako papierek lakmusowy wzrostu gospodarczego, w I półroczu wzrósł o ponad 3 proc. rok do roku. Ponownie największy spadek produkcji energii odnotowały elektrownie węglowe.
W składach, gdzie nadal zaopatruje się większość palących węglem, sprzedawcy podkreślają, że co prawda przed każdym sezonem grzewczym widać wzrost zapytań o dostępność i cenę, ale jednak z roku na rok jest ich coraz mniej. – Klienci albo przechodzą na bardziej efektywne piece, które spalają surowca mniej, albo wręcz wymieniają piecie węglowe na gazowe lub pompy ciepła – mówi nam jeden z właścicieli składu węgla w pobliżu Opola. Tę opinię potwierdza nam właścicielka składu węgla w Małopolsce. – Spada sprzedaż sortymentu grubego surowca (orzech kostka – red.), co wynika z faktu, że coraz więcej osób wymienia piece węglowe. W efekcie rośnie sprzedaż ekogroszku. Wiele osób także odchodzi od węgla. Wiele składów węgla w okolicy zamknęło już swoją działalność – mówi nasza rozmówczyni.
Pytania głównie o polski węgiel
W składach węgla, które nie mają podpisanej umowy o współpracy z największym producentem w kraju, a więc PGG, polski surowiec jest dostępny m.in. z PKW. Są też możliwości zakupu od PGG na tzw. aukcjach, ale – jak mówi nam właścicielka składu węgla w Małopolsce – cena jest mało konkurencyjna i składy tego węgla nie kupują. Alternatywą jest import. – Surowiec z importu jest przeważnie tańszy niż krajowy, a jest tak samo kaloryczny. Cena ekogroszku to ok. 1500 zł za tonę, a więc jego wartość jest porównywalna, a nawet konkurencyjna względem surowca krajowego. Dominuje węgiel z Kazachstanu i Kolumbii – wymienia.
Z kolei właścicielka składu węgla z okolic Strzelc Opolskich podk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS