Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnej architektury. Na ich korzyść przemawia nie tylko design, ale też możliwość naturalnego doświetlenia wnętrz. Jednak liczy się także funkcjonalność. Gdy potrzebujemy przestronnego przejścia z salonu na taras, sprawdzą się szklane drzwi przesuwne. Efekt panoramicznej ściany dają zwłaszcza wielkogabarytowe modele. Niektóre mają wręcz spektakularne rozmiary – wysokość nawet 4 metrów – i ważą 1200 kilogramów. Jednak bez obaw – dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań przesuwanie tak dużych drzwi nie sprawia trudności. Co więcej, jest wygodne i odbywa się bezszelestnie.
Istotną – choć często pomijaną – kwestią jest wysokość progu. Generalnie nie chcemy mieć przeszkód tego typu pod nogami. Na rynku znajdziemy drzwi z tzw. zerowym progiem, który nie wystaje ponad podłogę, co pozwala na komfortowe przejście ze strefy domowej na zewnątrz. Drzwi z „zerowym progiem” to nie tylko efekt wizualny, ale także większe bezpieczeństwo – eliminujemy ryzyko potknięcia się. Jest to istotne, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, brak barier docenią też domownicy z niepełnosprawnością. Poza tym niski próg to mniej kłopotów z utrzymaniem czystości – w odróżnieniu od tradycyjnych profili łatwiej jest go odkurzyć z okruchów lub piasku.
Projektując duże przeszklenia z szerokim przejściem, trzeba również wziąć pod uwagę kwestię izolacyjności termicznej. Szklane tafle tworzą potencjalne ryzyko zwiększonych strat ciepła. Nie oznacza to jednak, że wybór okna czy drzwi zapewniających panoramiczny widok musi wiązać się z niską efektywnością energetyczną budynku czy też z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Czołowi producenci oferują modele, które mają doskonałe parametry, a przy tym gwarantują pełną izolację termiczną. Jednak by korzystanie z tego rozwiązania spełniało oczekiwania, system musi być odpowiednio zamontowany. To warunek konieczny do tego, by uniknąć mostka termicznego. Staranny montaż sprawi, że wielkogabarytowe drzwi tarasowe z „zerowym progiem” idealnie spełnią swoją funkcję.
Komfort i energooszczędność
Michał Marcinkowski, dyrektor ds. rozwoju produktu systemów budowlanych, Aluprof
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii inwestorzy są w stanie uzyskać komfort termiczny mimo dużych powierzchni szklenia. Oczekiwania dotyczące energooszczędności spełnią na przykład drzwi przesuwne z ukrytą ramą
MB-SKYLINE TYPE R. Dzięki zastosowaniu trzyszybowego szklenia o współczynniku Ug 0,5 W/(m²K) i ciepłej ramki dystansowej osiągają izolacyjność termiczną Uw od 0,8 W/(m²K). Podobnie jest w przypadku modelu MB-82HS, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i idealnie wpisuje się w wymogi architektoniczne nowoczesnych budynków, zarówno pod względem wizualnym, jak i energooszczędnym. Wspomniany model występuje w trzech wariantach termicznych konstrukcji: ST, SI oraz SI+, o podwyższonych walorach termicznych. Możemy więc wybrać wersję idealnie dostosowaną do naszych potrzeb.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS