A A+ A++

Zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i po porodzie, jest często ignorowane – wynika z badań przeprowadzonych przez psycholożkę Elenę Miś. U 76 proc. matek, które urodziły w Polsce w latach 2019-2024, nie dokonano obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia depresji okołoporodowej.

Niedobory w opiece psychologicznej dla matek

W Polsce opieka okołoporodowa powinna obejmować nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne kobiet. Obecne standardy organizacyjne mówią, że każda mama powinna być informowana o dostępnej pomocy psychologicznej, szczególnie w trudnych sytuacjach, jak strata dziecka. Jednak w praktyce wygląda to inaczej. Według badań, aż 76 proc. kobiet, które straciły dziecko, nie miało żadnych informacji na temat możliwości skorzystania z opieki psychologicznej.

RPD: co MZ robi ws. kobiet z depresją poporodową?

Wyniki ankiety o zdrowiu psychicznym matek

W ankiecie przeprowadzonej przez psycholożkę Elenę Miś wzięły udział 642 kobiety, które urodziły dziecko w Polsce w latach 2019-2024, kiedy obowiązywały nowe standardy opieki okołoporodowej. Respondentki miały okazję odpowiedzieć na pytania dotyczące ich zdrowia psychicznego oraz dostępności wsparcia w trudnych chwilach. Badanie miało na celu sprawdzenie, czy matki otrzymały odpowiednią pomoc oraz jak oceniają opiekę, jaką dostały w szpitalach. Wyniki pokazały, że wiele z nich nie miało nawet pojęcia o istnieniu takiej opcji wsparcia. Psycholożka Elena Miś twierdzi, że dane te ujawniają poważne luki w systemie, którymi należy się jak najszybciej zająć.

– To nie pierwszy raz, kiedy matki w Polsce wskazują na luki, które istnieją w naszym systemie opieki nad rodzącymi kobietami – skomentowała psycholożka Elena Miś.

Depresja poporodowa bez tabu
Depresja poporodowa bez tabu

Standardy opieki okołoporodowej a depresja

Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące opieki okołoporodowej, określone w Dz.U. z 2018 r. poz. 175. Zgodnie z tym standardem, lekarze i położne mają obowiązek oceniać ryzyko wystąpienia depresji u przyszłych mam. To oznacza, że każda kobieta w ciąży, powinna być sprawdzana pod kątem depresji dwa razy – raz między 11. a 14. tygodniem, a następnie między 33. a 37. tygodniem.

Dodatkowo, po porodzie, w trakcie połogu, położna również ma za zadanie ocenić stan psychiczny mamy, w tym ryzyko depresji poporodowej. W standardzie przewidziano także specjalne podejście do kobiet, które doświadczyły trudnych sytuacji, takich jak ciężka choroba w ciąży, poronienie lub urodzenie martwego dziecka. W takich przypadkach kobiety powinny jak najszybciej mieć możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. 

Petycja do Ministerstwa Zdrowia

Kilka tygodni temu psycholożka Elena Miś złożyła petycję do Ministerstwa Zdrowia, żeby wprowadzić obowiązkowe wsparcie psychologiczne dla kobiet w ciąży, po porodzie oraz po stracie dziecka. Dokument podpisało już prawie 26 tysięcy osób. Do akcji włączyły się też organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja Zdrowego Postępu oraz Fundacja Małych Serc “Ośmiorniczki dla Wcześniaków”.

Joanna Bogdanowicz-Antos, prezeska Fundacji Zdrowego Postępu, podkreśliła, że zdrowie psychiczne kobiet w tych okresach, nie jest wystarczająco doceniane w Polsce.

– Zapomniane przez system mamy muszą radzić sobie same, często nie dopuszczając do siebie myśli, że ich stan wymaga wsparcia psychologa czy psychiatry, a pamiętajmy, że skala depresji okołopoporodowej stale się zwiększa i nosi już znamiona choroby cywilizacyjnej (…). Dlatego tym bardziej musimy im zapewnić obowiązkowe wsparcie psychologiczne w tych kluczowych momentach w życiu – skomentowała Joanna Bogdanowicz-Antos.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to problem, który może dotknąć mamy po urodzeniu dziecka, ale też w czasie ciąży. Nie jest to zwykły smutek, tylko coś więcej. Matka czuje się przygnębiona, zmęczona i zniechęcona. Ryzyko jej wystąpienia dotyczy 13-19% kobiet po porodzie. Zgodnie z szacunkami, nawet co druga kobieta nie zwraca się o pomoc do specjalisty.

Nieleczona depresja poporodowa może prowadzić do wielu problemów. Mama może mieć trudności z opieką nad dzieckiem, co wpływa na jego rozwój. Może też pojawić się ryzyko problemów w relacji z partnerem i innymi członkami rodziny. Długotrwałe uczucie smutku i przytłoczenia, może również wpłynąć na zdrowie fizyczne, prowadząc do większego stresu i problemów zdrowotnych. 

Karmienie piersią a depresja poporodowa
Karmienie piersią a depresja poporodowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReferendum strajkowe w Poczcie Polskiej przedłużone do 11 października
Następny artykułEkspert: Świat zbliża się do totalnego konfliktu