W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zespół lekarzy pod kierownictwem profesora Mirosława Ząbka, jako pierwszy na świecie podał gen bezpośrednio do mózgu pacjenta. Ten innowacyjny zabieg ma na celu uruchomienie produkcji białka, które może pomóc w walce z demencją skroniowo-czołową. Warto zaznaczyć, że ośrodek został wybrany jako jedyny dla Europy i Azji, który wykonuje takie operacje.
Przełomowy zabieg w Szpitalu Bródnowskim
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie lekarze przeprowadzili pierwszy zabieg, polegający na wszczepieniu genu odpowiedzialnego za produkcję progranuliny. Brak tego białka to poważna sprawa, bo może prowadzić do neurologicznych problemów w części mózgu odpowiedzialnej za emocje i zachowanie. Ta innowacyjna terapia ma szansę pomóc osobom cierpiącym na demencję skroniowo-czołową. Cierpi na nią m.in. słynny amerykański aktor Bruce Willis.
Demencja starcza obniża jakość życia i generuje wysokie koszty dla państwa
Demencja rzadziej dotyka pozytywnie myślących
Innowacyjny zabieg wszczepienia genu
Jednym z pierwszych pacjentów na świecie, który przeszedł zabieg wszczepienia syntetycznego genu odpowiedzialnego za produkcję progranuliny jest Bogusław Urbanek, zmagający się z objawami demencji. Zabieg odbył się kilka miesięcy temu. Gen został podany pacjentowi bezpośrednio do mózgu. Choć demencję skroniowo-czołową trudno całkowicie wyleczyć, to dzięki tej nowej metodzie można zahamować jej postęp.
– Mam wrażenie, że pan jest troszeczkę aktywniejszy, mam z nim lepszy kontakt, chętniej nawiązuje rozmowę – mówi dr Gabriela Kłodowska, neurolożka, która obserwuje postępy pana Bogusława.
Zabieg wszczepienia genu do mózgu przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Mirosława Ząbka w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Prof. Ząbek wyraził nadzieję, że być może kiedyś uda się naprawić uszkodzone obszary mózgu.
– Myślę, że przyszłość przyniesie leczenie przyczynowe, czyli że będziemy mogli w mózgu naprawić to, co jest zepsute. Natomiast teraz podajemy coś, czego nie ma, czyli gen, który spowoduje produkcję białka, którego w mózgu brakuje – wyjaśnia profesor.
Szpital Bródnowski jedyny na świecie
Na razie lekarze skupiają się na podawaniu genu, który ma zainicjować produkcję białka, którego w mózgu brakuje.
– Jesteśmy jedyni na świecie, którzy wykonali operację pierwszą, drugą i teraz ta trzecia. Jesteśmy docelowo wybrani jako jedyny ośrodek dla Europy i Azji. Natomiast w Stanach jedyny ośrodek to będzie w Ohio. Póki co jesteśmy jedynym ośrodkiem na świecie, który to robi – podkreśla prof. Mirosław Ząbek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS