Czy brązowe pieczarki są zdrowe?
Podczas zakupów na ogół sięgamy po stale kupowane produkty. W koszyku ląduje ulubione mleko, serek kanapkowy, szynka ze sprawdzonej masarni, słodki dżem sprawdzonego producenta, a nawet testowana od lat chemia gospodarcza. Nie inaczej jest w przypadku owoców, warzyw, a nawet grzybów. Polski konsument nadal najchętniej wybiera białe pieczarki, choć duże markety prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych odmian. Brunatny kolor pieczarek to niejedyna cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Okazuje się, że obfitują w witaminy z grupy B i D, odpowiadające za silne kości, dobre samopoczucie, szybszą przemianę materii, czy wspieranie układu odpornościowego.
Brązowe pieczarki doskonale smakują duszone, gotowane, smażone, grillowane, a także zapiekane. Przed ich kupnem powstrzymuje nas jedno zasadnicze pytanie. Czy pieczarki brunatne trzeba obierać? Odpowiedź jest krótka i konkretna. Nie musimy tracić czasu na ściąganie skórki z brązowych pieczarek. To całkowicie jadalna część grzyba, w której skrywa się bogactwo składników odżywczych. Pamiętajmy, by dobrze umyć i osuszyć taki rodzaj pieczarek przed przystąpieniem do gotowania. Zakup kolorowych pieczarek pozwoli nam łatwo i smacznie wyjść z rutyny kulinarnej, dodając smaku i aromatu przygotowywanym daniom.
Co zrobić z brązowych pieczarek?
Charakterystyczny kolor i większy rozmiar to coś, co odróżnia brązowe pieczarki od chętnie kupowanych białych. W ciekawy sposób możemy wykorzystać je w kuchni, tworząc dania, których nie tylko nie powstydziłyby się najlepsze śniadaniowni, ale także cenione restauracje. Zwolennicy wytrawnych śniadań zachwycą się kanapką z omletem i brązowymi pieczarkami, smakosze rozgrzewających dań z lubością napełnią miseczki pieczarkową zupą-krem z serkiem śmietankowym, panie domu poczęstują gości schabem nadziewanym brunatnymi pieczarkami, a do wieczornego podjadania przydadzą się faszerowane brązowe pieczarki lub sycąca pasta do chleba. Obowiązkową pozycją w menu powinien stać się także kremowy makaron z brązowymi pieczarkami. Jak go przygotować?
Spaghetti z brunatnymi pieczarkami to ciekawy pomysł na obiad123RF/PICSEL
Składniki na kremowy makaron z brązowymi pieczarkami
-
makaron spaghetti lub tagliatelle
-
250 g brązowych pieczarek
-
1 biała cebula
-
3-4 ząbki czosnku
-
100 ml śmietany 18%
-
1-2 łyżki masła
-
oliwa z oliwek
-
garść tartego parmezanu
-
garść posiekanej natki pietruszki
-
do smaku: czosnek granulowany, rozmaryn, tymianek, chilli, sól i pieprz
Przygotowanie kremowego makaronu z brązowymi pieczarkami
-
Na patelnię wlewamy porcję oliwy i zaczynamy wolną ją rozgrzewać. W międzyczasie obieramy cebulę z łupiny, kroimy w drobną kostkę i dorzucamy na patelnię.
-
Kiedy cebula się szkli, oczyszczamy pieczarki z widocznych zabrudzeń, kroimy w cienkie plasterki, dodajemy na patelnię i podsmażamy całość przez ok. 7 minut.
-
Do warzyw dorzucamy łyżkę masła oraz ½ łyżeczki suszonego tymianku, rozmarynu i czosnku, ¼ łyżeczkę chilli, sól i pieprz.
-
Obrane ząbki czosnku kroimy w plasterki, dodajemy na patelnię i aromatyzujemy jeszcze przez 2-3 minuty.
-
W kolejnym kroku dolewamy 100 ml śmietany i ponownie dusimy całość na niewielkim ogniu przez 5 minut.
-
Garnek napełniamy wodą, dodajemy sól i gotujemy makaron zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. W daniu najlepiej smakuje al dente.
-
Po gotowaniu odlewamy chochlę wody do szklanki, a następnie odcedzamy resztę makaronu i odstawiamy na bok.
-
Do sosu dolewamy wodę z makaronu, lekko podgrzewamy i dorzucamy makaron. Całość mieszamy, by nitki pokryły się kremową mieszanką.
-
Na patelnię ścieramy sporą porcję parmezanu, dorzucamy drobno posiekaną natkę pietruszki i dokładnie mieszamy.
-
Makaron w kremowym sosie z brązowymi pieczarkami podajemy od razu po przygotowaniu. Wierzch możemy udekorować jeszcze odrobiną tartego sera oraz świeżo mielonym pieprzem. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Pieczarki w cieściePolsat
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS