“Uwaga! W nocy i jutro (14/15.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb” – wiadomość o tej treści Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przesłało do mieszkańców woj. opolskiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego (powiat kępiński).
W TOK FM Agnieszka Lichnerowicz zapytała st. asp. Bogdana Smotera, jak mają się zachować mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów. – Przede wszystkim miejmy pod ręką apteczkę i używane przez domowników leki. Niezbędne są też zapasy jedzenia oraz wody pitnej. Ważne są też ciepłe ubrania. Przygotujmy śpiwory i koce, po czym zgromadźmy je w górnych partiach domów. Bo to pomoże nam później przetrwać trudne chwile – mówił starszy aspirant Bogdan Smoter z zespołu prasowego Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Jak dodał, warto naładować też telefony komórkowe, które mogą być potrzebne do wzywania pomocy. A gdy zbliża się woda do naszych domostw, musimy w nich wyłączyć gaz i prąd.
Zarządzono ewakuację? Zastosuj się do zaleceń
Bogdan Smoter namawiał też wszystkich, by nie dali się zaskoczyć powodzi. Dlatego – jak mówił – warto śledzić w mediach alerty pogodowe i ostrzenia przed wielką wodą. A gdy zostanie zarządzona ewakuacja, powinniśmy stosować do zaleceń służb.
RCB przypomina również, że w przypadku zagrożenia podtopieniem zaleca się przygotowanie worków z piaskiem, zabezpieczenie nimi budynków oraz przestawienie pojazdów z terenu posesji w bezpieczne miejsca. Należy także zadbać o zwierzęta.
Żywioł w natarciu. Plutony ewakuacyjne w akcji
Od nocy z piątku na sobotę sytuacja na południu Polski robi się dramatyczna w związku z silnymi opadami deszczu. Stany alarmowe zostały przekroczone w kilkudziesięciu miejscach w kraju. Najtrudniej jest w woj. dolnośląskim i opolskim. W niektórych miejscowościach, np. we wsiach Jarnołtówek i Pokrzywna na Opolszczyźnie, ruszyły ewakuacje mieszkańców.
– Państwowa Straż Pożarna (PSP) odnotowała ponad 1600 zdarzeń na terenie całej Polski – poinformował nadbryg. Józef Galica, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej po sobotnim spotkaniu sztabu kryzysowego w Kłodzku w woj. dolnośląskim. – Zaangażowano ponad 2200 pojazdów pożarniczych będących w dyspozycji PSP oraz blisko 960 osób z ramienia PSP – dodał.
W PSP powstał specjalny sztab, który na bieżąco analizuje sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, tzw. centralny obwód operacyjny. – Na terenie Dolnego Śląska wykorzystano już jeden pluton ewakuacyjny, w drodze już jest drugi. To samo działo się na terenie Opolszczyzny. Na tę chwilę skierowano 5 plutonów pożarniczych, zostały także uruchomione szkoły pożarnicze – powiedział nadbryg. Józef Galica, Zastępca Komendanta Głównego PSP.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS