Minął trudny tydzień dla Ubisoftu, lecz to nie koniec problemów. Inwestorzy naciskają na francuską firmę.
Star Wars Outlaws nie okazał się sukcesem, tylko doprowadził Ubisoft do bardzo problematycznej sytuacji, gdyż wartość firmy na giełdzie bardzo mocno spadły. Jednak to nie koniec zdecydowanych ruchów niezadowolonych akcjonariuszy.
Akcje firmy nadal spadają. Obecnie na zakup akcji trzeba wydać 13,67 euro, podczas gdy powinny kosztować 40-45 euro. Jest to efekt tego, że firma AJ Investments wystosowała list otwarty, nalegający na to, aby Ubisoft stał się prywatną firmą.
Jako znaczący mniejszościowy udziałowiec w Ubisoft Entertainment za pośrednictwem AJ Investments i naszych partnerów piszemy, aby wyrazić nasze głębokie niezadowolenie z bieżących wyników i kierunku strategicznego firmy. Ostatnie wyniki kwartalne, które obejmowały przełożenie kluczowych gier jak Rainbow Six Siege czy The Division na rok 2025 oraz obniżone perspektywy przychodów w drugim kwartale 2024r. wzbudziły wśród pracowników obawy co do zdolności zarządu do dostarczania wartości akcjonariuszom w dłuższej perspektywie. Cena akcji Ubisoftu w ciągu ostatniego roku spadła o ponad 40% w porównaniu ze wzrostem konkurentów i indeksów.
Co więcej, przedstawiciele twierdzą, że korporacja jest źle zarządzana i domaga się zmian na stanowisku dyrektora generalnego, które piastuje Yves Guillemot.
Ubisoft w obecnym stanie jest źle zarządzany, a akcjonariusze są zakładnikami członków rodziny Guillemot i Tencent, którzy ich wykorzystują. Zarząd koncentruje się na zadowoleniu inwestorów poprzez osiąganie lepszych wyników kwartalnych, a nie na długoterminowej strategii, aby zapewnić graczom wyjątkowe wrażenia. Nasza firma ma rozległą wiedzę na temat branży gier i byliśmy długoterminowym udziałowcem Activision Blizzard i rozpoczęliśmy naszą pozycję w Ubisofcie kilka tygodni temu i wciąż ją rozwijamy. Nie możemy zrozumieć procesu decyzyjnego obecnego kierownictwa, które koncentruje się na wydawaniu wielu przeciętnych gier rocznie, które szkodzą reputacji Ubisoftu wśród społeczności graczy, zamiast skupić się na dostarczaniu hitowych gier w ramach wyjątkowego portfolio franczyzowego. Division Heartland, który był bardzo oczekiwaną grą od graczy, został anulowany.
Uważamy, że rodzina Guillemot i Tencent obnizają potencjalną wartość Ubisoftu, która umożliwiłaby zakup akcji po niższej wycenie i ewentualne przejęcie pełnej kontroli nad spółką. Cenimy wspaniałą pracę wykonaną przez dziesięciolecia, ale teraz nadszedł czas, aby ruszyć dalej i wznowić działalność z nowym podejściem do akcjonariuszy i nowym dyrektorem generalnym.
Ponadto Ubisoft powinien zredukować koszty i liczbę zatrudnionych pracowników, gdyż obecnie jest ich nieco ponad 19 tysięcy, a spółka jest już wyceniana na 1.73 miliarda dolarów.
Wdrożenie kompleksowego programu redukcji kosztów i optymalizacja poziomu zatrudnienia, aby być bardziej porównywalnym z liderami branży. Będzie się to wiązało z trudnymi decyzjami, ale jest niezbędne do zapewnienia długoterminowej rentowności i konkurencyjności. Zdajemy sobie sprawę ze zwolnień, których Ubisoft dokonał w ostatnich latach, co wiązało się z około 10% redukcją zatrudnienia, ale to po prostu nie wystarczy. Zdajemy sobie sprawę, że Ubisoft ogłosił strategię obniżenia kosztów stałych o 150 mln EUR do 2024 r. i 200 mln EUR do 2025 r., ale nadal uważamy, że nie jest to wystarczająco agresywne, aby pozostać konkurencyjnym w globalnym krajobrazie, w którym działa Ubisoft. W ramach tych wysiłków Ubisoft powinien rozważyć sprzedaż swoich studiów, które posiadają talenty, ale koncentrują się na grach niezwiązanych z podstawową działalnością, co pozwoli Ubisoftowi usprawnić operacje i skupić się na swoich głównych IP. To posunięcie pozwoli Ubisoftowi pozyskać gotówkę i obniżyć jego zadłużenie, a także stanie się bardziej efektywnym i wydajnym na co dzień
Firma musi wdrożyć znaczne redukcje kosztów i optymalizację personelu, aby poprawić wydajność operacyjną. Sugerujemy również, aby Ubisoft rozważył sprzedaż niektórych studiów, które nie są potrzebne do rozwoju głównych IP w portfolio. Ubisoft ma ponad 30 studiów, dla każdego inwestora jest oczywiste, że ta struktura jest zbyt duża dla Ubisoftu i jego rentowności w przyszłości.
Aktualnie Ubisoft nie odniósł się do tych żądań, a samo AJ Investments posiada mniej niż 1% udziałów w Ubisofcie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS