W miniony piątek, w wigilię państwowego święta Dzień Solidarności i Wolności, w galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, miała miejsce uroczystość wręczenia Krzyży Przyrzeczenia. To nawiązanie do historycznego wydarzenia z 30 listopada 1983 roku, kiedy w kościele ojców kapucynów na Poczekajce w Lublinie, odbyło się tajne ślubowanie członków podziemnej Solidarności. Kapituła Odznaczenia w składzie: Andrzej Kuchta, Kazimierz Bachanek, Waldemar Jakson i Piotr Jankowski uhonorowała nie tylko opozycjonistów okresu stanu wojennego, ale także członkowie organizacji Solidarność Młodych, osoby zasłużone dla pracy społecznej i związkowej oraz pielęgnujące historię związaną z tamtymi wydarzeniami. Wśród odznaczonych znaleźli się:
Krzysztof Choina, Andrzej Kosidło, Jan Kwit, ksiądz Tadeusz Nowak, Agnieszka Wójcik-Skiba, Barbara Buk Kasperek, Marta Buk Cegiełka, Grzegorz Zawistowski oraz Grzegorz Kasperski, który tłoczył Krzyże przyrzeczenia w Otwocku.
Jeden z bohaterów uroczystości oraz uczestnik ślubowania w dniu 30 listopada 1983 roku, Jan Kwit wspomina – „Wówczas, w okresie stanu wojennego, były to chwile tak pełne emocji, że w pamięci zostały głównie te elementy, na których najsilniej się koncentrowałem, czyli samo ślubowanie, msza czy przekazywane nam instrukcje, abyśmy do kościoła na Poczekajce starali się dojechać pojedynczo, każdy z nas innym autobusem”.
W dalszym ciągu, jak przypominał też Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarnośc” przy PZL Świdnik Andrzej Kuchta, szukane są osoby zaangażowane w działalność opozycyjną w tamtych latach. Warunki konspiracyjne powodowały, że nie wszystkie nazwiska były ujawniane, ale każda osobista opowieść pomaga budować pamięć historyczną, która jest ważnym elementem naszej współczesnej tożsamości.
Last modified: 2 września, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS