A A+ A++

Naukowcy zbadali wpływ zmian klimatu i spowodowanych tym wahań temperatury na liczbę zgonów w Europie. Zgodnie z ustaleniami badaczy, jeśli nie zostaną podjęte dalsze działania dotyczące adaptacji do zmian, śmiertelność związana z wysoką temperaturą może wzrosnąć.

Naukowcy oszacowali liczbę zgonów wywołanych wysokimi temperaturami. W Europie zmarło prawie 50 tys. osób, a może być jeszcze gorzej.
/123RF/PICSEL

Badacze podali, że 2023 rok był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie i drugim najcieplejszym w Europie. Rok 2024 może pobić ten rekord. Naukowcy nieustannie alarmują przy tym, że powiązane ze zmianami klimatu ekstremalne temperatury oddziałują na wiele elementów. Bezpośrednio łączy się z nimi na przykład zwiększona liczba zgonów związanych z falami upałów. 

Upały w Europie. Kilkadziesiąt tysięcy zgonów w ciągu roku

Multidyscyplinarny zespół badaczy z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego i hiszpańskiego Uniwersytetu Pompeu Fabry przeanalizował śmiertelność z powodu upałów w Europie oraz rolę opracowania nowych strategii adaptacji do zmian klimatu i tym samym ratowania ludzkiego życia. 

Badacze szacują, że w 2023 z przyczyn związanych z upałami zmarło prawie 50 tys. mieszkańców Europy, co jest drugim tak wysokim wynikiem w okresie badania 2015-2023 (w 2022 roku zmarło ok. 60 tys. osób). 

Czytaj też: Lipiec najcieplejszym miesiącem w historii. Rok 2024 ma być rekordowy

Zmiany klimatu wymagają nowych strategii adaptacji

W związku z uzyskanymi danymi naukowcy sugerują, że jeśli nie zostałyby podjęte dotychczasowe działania w kierunku adaptacji do zmian, śmiertelność byłaby o nawet 80 proc. wyższa, szczególnie wśród osób starszych. Do tego badacze zaznaczają, że dalsze odpowiednio przemyślane działania są konieczne, aby zachorowalność oraz umieralność związana z falami upałów w Europie drastycznie nie wzrosła.

– Nasze wyniki podkreślają znaczenie historycznych i trwających adaptacji w ratowaniu życia podczas ostatnich lat oraz pilną potrzebę opracowania skuteczniejszych strategii zmniejszania śmiertelności w nadchodzących cieplejszych latach — podsumowali eksperci w badaniu opublikowanym na łamach „Nature”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoinformował o wypadku syna. Kobieta straciła ponad 22 tysięcy złotych.
Następny artykułW Lublinie rozpoczął się montaż pierwszych sekundników