26 sierpnia br., podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, radni mieli się pochylić nad obywatelskim projektem uchwały dotyczącym przebudowy ulic 22 Stycznia i Wybrzeże Jana Pawła II, czyli popularnej zasańskiej promenady. Mieli, ale się nie pochylili, bo ten punkt został zdjęty z obrad. Nikt ze strony samorządowej – po tylu miesiącach wałkowania tego tematu – nie jest bowiem w stanie powiedzieć, ile pieniędzy już wydano i na co…
Drugą w historii przemyskiego grodu obywatelską inicjatywę uchwałodawczą zainicjowało Stowarzyszenie „Most”. To efekt trwającej od kilkunastu miesięcy akcji, której celem było i jest zauważenie przez władze miasta głosu części mieszkańców Przemyśla, a którzy chcą mieć wpływ na projekt zmian przebudowy ulic 22 Stycznia i Wybrzeże Jana Pawła II. Projekt podpisało 849 mieszkańców. 24 kwietnia br. złożyli go w Biurze Rady Miejskiej.
Mieszkańcy pokazali, jak – ich zdaniem – powinien wyglądać proces przygotowania inwestycji, ingerującej w ważną dla nich przestrzeń miasta. Przygotowali badania ankietowe, koncept pleneru muzealnego pokazujący, jakie pomysły mógłby przynieść otwarty konkurs architektoniczny, poprzedzający inwestycję i osobną stronę internetową z informacjami o niej.
Komisja zdjęła punkt
We wtorek, 20 sierpnia br., obywatelski projekt uchwał był przedmiotem obrad radnych z Komisji Gospodarki Miejskiej. To największa, 13-osobowa komisja przemyskiej rady miejskiej. Są w niej wszyscy radni z dwóch klubów najmocniej wspierających prezydenta Wojciecha Bakuna (Wspólnie dla Przemyśla i Przemyśl To My) i pięcioro innych radnych (Jerzy Krużel, Ryszard Kulej, Ewa Sawicka z KO, Rafał Kijanka z PiS i radny niezależny Janusza Zapotocki). Wydawało się więc, że wobec jasnego stanowiska prezydenta, który 3 lipca br. negatywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie zasad przebudowy ulic 22 Stycznia i Wybrzeże Jana Pawła II i nie chciał podjąć dialogu ze stroną społeczną, negatywna opinia komisji będzie formalnością. Radni mieli jednak na tyle dużo wątpliwości związanych z uchwałą i promenadą, że ostatecznie zdjęli ten punkt z porządku obrad.
Prezydent unika dialogu
– Co ciekawe, zanim doszło do wtorkowego posiedzenia komisji, prezydent zwołał nieformalne spotkanie radnych. Komisja miała zacząć obrady o godzinie 18. Wchodzimy o 17.52 na salę, a tu trwa debata. Wojciech Bakun zamierzał zapewne rozwiać wątpliwości radnych związane z inwestycją na Wybrzeżu i przekonać ich do wyrażenia negatywnej opinii na temat projektu strony społecznej. Nie do końca się to udało, bo po 40-minutowej prezentacji obywatelskiego projektu uchwały, już na posiedzeniu komisji, i po ponadgodzinnej dyskusji, radni zdecydowali o zdjęciu punktu z porządku obrad. Nie wydali więc opinii w sprawie projektu, pod którym podpisało się prawie tysiąc mieszkańców miasta
– powiedzieli przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 60% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS