W rejonie Sarnowa na Kujawach łódzcy archeolodzy znaleźli kurhan sprzed 5,5 tys. lat. Może być nawet kilkaset lat starszy, niż odkryte wcześniej grobowce megalityczne.
Naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi podsumowali czwarty sezon badań archeologicznych, które prowadzą w Sarnowie w gminie Lubraniec na Kujawach. Poinformowali o niewielkim pagórku z dużą liczbą kamieni, który okazał się kurhanem.
Odkryty przez badaczy kurhan prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą teren obecnych Kujaw. Może być nawet kilkaset lat starszy niż pobliskie megality kujawskie. Początkowo był też wyższy, z czasem, w wyniku prowadzonych tam prac rolnych jego wysokość uległa zmniejszeniu.
– W tym roku prace skoncentrowane były w miejscu, gdzie znajdują się unikatowe w skali europejskiej monumentalne grobowce kujawskie sprzed 5 tys. lat – poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum z okazji konferencji prasowej podsumowującej prowadzone prace.
Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.
Badania prowadzone w miejscowym kompleksie leśnym przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w latach 1950-1951 oraz 1966-1971 pozwoliły zbadać i zrekonstruować tzw. grobowce kujawskie – 9 grobów megalitycznych pochówku społeczności pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych sprzed 5 tys. lat.
Obiekt stał się unikatowym w skali europejskiej rezer … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS