Niemiecka spółka specjalizująca się w produktach dedykowanych opiece zdrowotnej, Siemens Healthineers, przejmie firmę specjalizującą się w produkcji radiofarmaceutków stosowanych m.in. w obrazowaniu PET od Novartis.
Siemens Healthineers planuje przejąć diagnostyczne ramię firmy Novartis, specjalizującą sięw produkcji związków radioaktywnych stosowanych w diagnostyce onkologicznych za pomocą tomografii pozytonowej (PET).
Jak ustaliło wydawnictwo “Financial Times”, niemiecka grupa zapłaci ponad 200 mln euro za przejęcie Advanced Accelerator Applications.
W informacji przekazanej agencji Reuters, spółka nie potwierdziła kwoty przejęcia natomiast poinformowała, że zdrowotna spółka córka Siemens pozostanie partnerem w biznesie terapii radioligandowej (terapia celowana polegająca na dostarczeniu promieniowania do komórek rakowych w sposób ukierunkowany i precyzyjny, przy minimalnym wpłynie na zdrowe komórki) firmy Novartis. Novartis spodziewa się sfinalizowana transakcji w czwartym kwartale bieżącego roku.
W 2017 roku firma Novartis kupiła francuską firmę Advanced Accelerator Applications za kwotę 3,9 mld dolarów. Novartis włączając AAA w struktury swojej spółki chciała uzyskać dostęp do leków radiofarmaceutycznych opracowywanych przez francuską firmę biotechnologiczną. Główny lek AAA, Lutathera, został zatwierdzony do stosowania w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych w 2018 r. i według szacunków analityków w tym roku spodziewane jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 704 mln USD – przytacza Financial Times.
Advanced Accelerator Applications obsługuje drugą co do wielkości sieć cyklotronów w Europie. Są one wykorzystywane do produkcji związków radioaktywnych, które umożliwiają wykrywanie raka, chorób serca i zaburzeń neurologicznych za pomocą tomografii pozytonowej (PET).
Skany PET są zazwyczaj używane do wykrywania guzów litych, takich jak rak płuc, piersi i szyjki macicy. Są również używane do odkrywania, gdzie rak rozprzestrzenił się w organizmie i do monitorowania reakcji pacjentów na leczenie.
Według danych Komisji Europejskiej między 2010 a 2020 rokiem wydajność skanowania PET wzrosła ponad dwukrotnie w co najmniej kilkunastu krajach europejskich, co spowodowało wzrost popytu na związki radioaktywne wytwarzane przez AAA.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS