15 sierpnia na płycie rynku odbył się Jarmark Wiśnickie Specjały obfitujący w wiele atrakcji. Świętowanie rozpoczęło się przemarszem delegacji z wieńcami dożynkowymi i chlebami przy akompaniamencie muzyki granej przez Strażacką Orkiestrę Dętą ze starego Wiśnicza do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza święta z udziałem księży jubilatów- infułata Adama Kokoszki i ks. Piotra Michniaka.
Od godziny 15 rozbrzmiewała muzyka grana przez zaproszony zespół Lamaro i uczestników VIII Festiwalu Kapel Weselnych, którzy rywalizowali o nagrodę organizatora i nagrodę publiczności. Festiwalu zwyciężył zespół MEMENTO GROUP, natomiast serca publiczności skradł występ zespołu GOLD. Gratulujemy zwycięzcom!
Podczas wydarzenia na wiśnickim rynku prezentowane były wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wsi. W konkursie na najpiękniejszy wieniec, wraz z awansem do powiatowego etapu konkursu na wieniec dożynkowy, wygrała praca przygotowana przez KGW Królówka. Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom ludowym, za przygotowanie pięknych prac.
Jarmark był także zwieńczeniem licznych warsztatów, które odbyły się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024, projektu pn. ”Tradycja- zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty”. Na scenie wystąpił Zespół Regionalny „Folkowa Kuźnia” z barwnym widowiskiem „Wesela Wiśnickie” pokazujący regionalne tradycje związane ze ślubami: zwyczaje, tańce i śpiewy. W ramach projektu odbyły się także warsztaty florystyczne prowadzone przez Bernadetę Błoniarz, podczas których można było zapoznać się z ziołami i roślinami wykorzystywanymi w obrzędach weselnych, wiankami, bukietami oraz różdżką weselną. Efekty pracy widoczne były na scenie podczas występu „Folkowej Kuźni”.
Do Jarmarku przygotowywali się także członkowie Stowarzyszenia 60+. Uczestniczyli oni w warsztatach kulinarnych, gdzie zostały omówione zwyczaje żywieniowe mikroregionu ziemi wiśnickiej, używane produkty i przyprawy, sposoby przyrządzania oraz podawania potraw. Owocem warsztatów była nauka gotowania najbardziej charakterystycznych dla mikroregionu potrawy takich jak: figatelle wiśnickie, barszcz królewski, deser „ulipki”. Specjalnie przygotowane na Jarmark, świeże i pachnące, były dostępne do degustacji i promocji w ramach Jarmarku Wiśnickiego.
Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnej z Nowego Wiśnicza, Królówki i Połomia otrzymali doposażenie dla jednostek z rąk wicemarszałka Ryszarda Pagacza, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotra Dziurdzi oraz Burmistrza Nowego Wiśnicza Małgorzaty Więckowskiej, w ramach działania „Małopolskie OSP 2024”. Zakup doposażenia współfinansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego i z budżetu Gminy Nowy Wiśnicz.
Na uczestników Jarmarku czekały liczne kramy rękodzielnicze, lokalni wystawcy oraz stoiska z pysznym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Chronowie, Olchawie, Królówce i Muchówce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS