A A+ A++

Z udziałem tysięcy pielgrzymów przybyłych przede wszystkim pieszo na Jasnej Górze trwają obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Nykiel z Watykanu, Regens Penitencjarii Apostolskiej. Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że tajemnica Wniebowzięcia wzywa nas do coraz większego zawierzenia Bogu.

Anna Przewoźnik – Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

„Tajemnica Wniebowzięcia wraz z ciałem i duszą Maryi do nieba, wzywa nas dzisiaj pielgrzymujących przez ziemię i podległych prawu śmierci do patrzenia w wieczność, do jeszcze głębszego zawierzenia Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia. W każdej Mszy św., kiedy przyjmujemy Chrystusa w Komunii świętej, doświadczamy też tajemnicy obecności Maryi, jako Niewiasty Eucharystii i posiadania Boga w nas, a wraz z Maryją Wniebowziętą, dziedziczymy obietnicę naszego zmartwychwstania i życia wiecznego w Bogu” – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Abp Wacław Depo na Jasnej Górze (Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Abp Wacław Depo na Jasnej Górze (Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Przeor Jasnej Góry, ojciec Samuel Pacholski, podczas porannej Mszy św. z udziałem pątników z Warszawy przypomniał, że przywiązanie do Ewangelii to najlepszy, sprawdzony, najskuteczniejszy sposób rozwoju cywilizacji miłości i budowania pokoju na ziemi. „Przywiązanie do wartości religijnych wzmacnia odwagę, męstwo, patriotyzm, otwartość na potrzeby bliźnich. Kiedy więc dziś wpatrujemy się w oblicze Maryi jesteśmy w pełni przekonani o tym, że Ona z wysokości nieba dalej się o nas troszczy. Nie jest bierna, nie jest obojętna. Potrzebujemy Maryi w naszych trudnych skomplikowanych czasach może jeszcze bardziej niż nasi przodkowie, bo oni nieco lepiej wyczuwali z czym wiąże się kres życia, dokąd ostatecznie ono zmierza, a nam zdarza się o tym nie pamiętać i nie rozmyślać, a przecież Bóg nie zmieni historii zbawienia tylko dlatego, że jakaś część ludzkości nie chce jej przyjąć”- przypominał przeor Jasnej Góry, ojciec Samuel Pacholski.

Pątnicy przynieśli prośby, dziękczynienia, dla wielu to czas oddania się Maryi. „Szliśmy z naszą grupą 16 dni, ponad 500 km, w sercu mamy przede wszystkim dużo wdzięczności Matce Bożej i dużo nadziei na przyszłość” – mówiła Weronika z Kaszub. „To jest wielkie szczęście przywędrować do Maryi. Ona jest zawsze wpisana w moje życie, wszystkie moje dzieci ofiarowałam Maryi. Maryja to taka moja i rodziny mama” – podkreślała Danuta z Płocka. „To jest oddanie całego roku i przyjęcie Maryi, żeby ona nas prowadziła i kierowała” – mówili pielgrzymi z Podlasia.           

Fenomen pieszego pielgrzymowania trwa. W tym roku na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w 55 grupach przyszło ponad 50 tys. wiernych. W 32. grupach rowerowych przyjechało prawie 2 tys. cyklistów, a ok. 100 pielgrzymów wybrało się w sztafecie biegowej.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Poprowadzi go bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko ładny i nowoczesny, ale też mocny. Google Pixel 9 Pro XL zdał test
Następny artykuł“Два года назад такого не ожидали”: как Украина использует британские танки Challenger 2 (видео)