Lipiec był bardzo gorący nie tylko w Europie, ale także na południowej półkuli Ziemi, gdzie odnotowano różne anomalie związane z temperaturą. Również na chłodnej Antarktydzie, gdzie tak ciepło w tym konkretnym miesiącu nie było od ponad czterech dekad.
Tegoroczny lipiec przyniósł nam bardzo wysokie temperatury. Nie był to najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów w skali całego globu, choć do rekordu z 2023 r. niewiele zabrakło. Odnotowano jednak najwyższą temperaturę w skali jednego dnia. Gorący lipiec dał się również we znaki w chłodnej Antarktydzie, gdzie trwa zima.
Najnowsze dane udostępnione przez brytyjskie British Antarctic Survey, które monitoruje temperatury panujące na Antarktydzie od 1979 r., nie pozostawiają złudzeń. Tak ciepłego lipca w tym regionie nie było od aż 43 lat.
Średnie temperatury utrzymujące się na Antarktydzie w zeszłym miesiącu wahały się od -34,68 st. Celsjusza do -28,12 st. Celsjusza. Najniższą odnotowano 15 lipca, a najwyższą 16 dni później. Jak to odnosi się do średniej wieloletniej?
British Antarctic Survey zauważyło, że średnia temperatura odnotowana w lipcu br. na Antarktydzie była o 3,1 st. Celsjusza wyższa względem dotychczasowych norm. Tak ciepło nie było tam w tym okresie od 1981 r. Jakby tego było mało, to kolejny rekord prawdopodobnie dopiero nadejdzie, na co wskazują pewne pomiary zebrane w obecnym miesiącu.
7 sierpnia odnotowano temperatury na poziomie -26,6 st. Celsjusza. To pozwala przypuszczać, że sierpień może zakończyć się na Antarktydzie z jeszcze większą anomalią względem lipca, co jest bardzo złą informacją. W zeszłym miesiącu w przypadku niektórych stacji odnotowano nawet chwilowo wartości bliskie 30 st. Celsjusza różnicy od średniej! Spowodowane to było ociepleniem stratosferycznym.
Naukowcy nie mają złudzeń i Antarktyda tego roku została nawiedzona przez falę upałów. Oczywiście nie są to tak wysokie temperatury, które kojarzymy z latem w Europie, ale to anomalie, które nie powinny utrzymywać się tak długo. Fakt ten bardzo niepokoi badaczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS