A A+ A++

Telewizja Polska poinformowała o śmierci dziennikarki, która przez lata związana była z krakowskim oddziałem stacji. Maria Osterwa-Czekaj, dziennikarka i reżyserka zmarła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2024 roku, w wieku 82 lat.

Maria Osterwa-Czekaj była postacią niezwykle zasłużoną dla polskiego dziennikarstwa i kultury. Urodziła się w 1942 roku, jako młodsza córka legendarnego aktora i reżysera Juliusza Osterwy, współtwórcy Teatru Reduta. Rodzina Osterwa była silnie związana z polską kulturą, co miało wpływ na życiowe wybory Marii. Jej starsza siostra, Elżbieta Osterwa, poszła w ślady ojca i została aktorką, jednak Maria zdecydowała się na karierę w dziennikarstwie i filmie dokumentalnym.

Maria Osterwa-Czekaj: Kariera Zawodowa i działalność społeczna

Maria Osterwa-Czekaj studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie ukończyła Wydział Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Choć początkowo związana była z krakowską ASP, gdzie pracowała jako asystentka prof. Andrzeja Pawłowskiego, jej kariera zawodowa obrała inny kierunek.

Przez lata była związana z krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej, gdzie pracowała aż do 2000 roku. Była autorką scenariuszy i reżyserką wielu filmów dokumentalnych, w tym między innymi filmu „Wierzyć w pamięć”. Przez niemal dekadę, od 2002 do 2011 roku, pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich, dbając o dziedzictwo jednej z najważniejszych polskich rodzin arystokratycznych.

Pożegnanie przez Teatr im. Juliusza Słowackiego

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym jej rodzina była blisko związana, pożegnał Marię Osterwę-Czekaj słowami pełnymi żalu i sentymentu. „Z wielkim bólem przyjęliśmy informację o śmierci Pani Marii Osterwy-Czekaj, wielkiej Przyjaciółki naszego Teatru. Była córką Juliusza Osterwy, wybitnego aktora i twórcy Teatru Reduta, dwukrotnego dyrektora naszego teatru. Panią Marię będziemy wspominać z ogromnym sentymentem” – czytamy na stronie Teatru.

Maria Osterwa-Czekaj była wnuczką księcia Pawła Jana Sapiehy, brata kardynała Adama Sapiehy, oraz Matyldy Windisch-Graetz, co podkreślało jej głębokie korzenie w polskiej arystokracji i kulturze. Jej życie i praca stanowiły kontynuację wieloletniej tradycji rodzinnej, skupionej na służbie dla polskiej kultury i społeczeństwa.

Maria Osterwa-Czekaj odeszła w ciszy, zostawiając za sobą bogaty dorobek artystyczny i zawodowy. Była cenioną dziennikarką, reżyserką i działaczką społeczną, a jej praca przez lata inspirowała wielu młodych twórców i . Jej śmierć jest ogromną stratą dla polskiego dziennikarstwa i kultury.

Telewizja Polska oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie składają kondolencje rodzinie oraz wszystkim bliskim Marii Osterwy-Czekaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego Bezpieczeństwo Stosowania CBD w Opiece nad Zwierzętami jest Tak Ważne?
Następny artykułPieszy zginął, ponieważ przechodził po pasach.