Kredens, suknia ślubna, magiel, fotografie, maszyny do szycia i do pisania, książki. Ponad sto eksponatów można obejrzeć w Regionalnej Izbie Pamięci urządzonej w Pałacu w Suchej Górnej.
To efekt trwającej ponad dwa miesiące zbiórki przeróżnych artefaktów.
– Wciąż oczywiście zbieramy cenne pamiątki, aby ocalić je od zapomnienia – mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko z Centrum Kultury w Polkowicach. – Są to przedmioty przywiezione przez mieszkańców z ziem pozostawionych, ale także te, które zastali tutaj, w nowych domach.
Eksponaty przekazali lub wypożyczyli mieszkańcy gminy Polkowice. Każdy przedmiot ma swoją historię.
– Przynieśliśmy samowar, który mąż przywiózł ze swoich rodzinnych stron, z okolic Wilna, tarę do prania i liczydło – opowiada Krystyna Siemaszko, mieszkanka Polkowic. – Ponadto, cztery łyżki i cztery widelce. Moja mama była zesłana na Syberię i być może przywiozła je stamtąd.
Nadal działający magiel przekazała Agnieszka Wolak z Suchej Górnej. Jej dziadkowie zastali ten sprzęt w gospodarstwie, kiedy przybyli tu w 1946 roku. Być może był jeszcze używany, ale od lat zbierał kurz w szopie.
– I czekał chyba na taki dobry czas, ucieszyłam się, że ktoś może zobaczyć taki magiel – uśmiecha się pani Agnieszka.
Otwarcie Izby Pamięci uświetnił występ zespołu Łastiwoczka z Przemkowa.
Placówkę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. od 7 do 15. Są też weekendowe odwiedziny. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Kultury.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.
Więcej historii związanych ze zbiorami – w najbliższym wydaniu Gazety Polkowickiej (22 sierpnia).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS