A A+ A++

Liczba wyświetleń: 639

Wojna w Strefie Gazy trwa już ponad 300 dni. Katastrofa humanitarna na miejscu nie pozostaje bez wpływu na sytuację na Zachodnim Brzegu: od 7 października 2023 zaaresztowanych zostało tam ponad 10 000 Palestyńczyków. Są także ofiary śmiertelne: zginęło co najmniej 569 osób po stronie palestyńskiej oraz 14 po stronie Izraela. Według danych ONZ ponad 600 tysięcy Palestyńczyków na miejscu nie ma dostatecznego dostępu do służby zdrowia. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiada na to Polska Misja Medyczna: polska organizacja uruchamia mobilną klinikę, które będzie docierać do najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Zachodni Brzeg jest podzielony na trzy obszary, z których Obszar C, obejmujący 62% terytorium, jest pod całkowitą kontrolą izraelską. Zarówno władze jak i osadnicy izraelscy na miejscu niszczą palestyńskie budynki – między innymi domy, punkty medyczne i konstrukcje sanitarne, takie jak studnie czy latryny. Dochodzi też do ataków na ludność cywilną. Napięta sytuacja sprawia, że ograniczony jest dostęp do podstawowych usług. Według danych ONZ jeszcze w 2023 roku 622 000 Palestyńczyków potrzebowało tam pomocy z dostępem do służby zdrowia. W ostatnich miesiącach problem tylko narasta.

„Brak dostępu do służby zdrowia to realne zagrożenie dla zdrowia i życia. W ciągu ostatnich 10 miesięcy punkty medyczne na Zachodnim Brzegu były atakowane ponad 500 razy. Słyszymy od lekarzy, że po regularnie przeprowadzanych atakach, takich jak choćby na obóz uchodźczy w Dżeninie, ludzie boją się wyjść do punktu medycznego po niezbędną pomoc. Nikt nie chce zostać trafiony przez snajpera” – zaznacza Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej z Polskiej Misji Medycznej. „Nie ulega wątpliwości, że życie palestyńskich cywilów na Zachodnim Brzegu nie jest należycie chronione przez okupacyjne władze”.

Kolejny problem: potrzebujący specjalistycznych terapii pacjenci coraz rzadziej dostają pozwolenie na leczenie w izraelskich placówkach lub Wschodniej Jerozolimie. Ale życie mieszkańców Zachodniego Brzegu jest zagrożone także w bezpośredni sposób. 569 Palestyńczyków zginęło w atakach przeprowadzanych nie tylko ze strony izraelskich władz, ale również osadników izraelskich na miejscu. Dochodzi również do masowych aresztowań: szacuje się, że od 7 października było ich ponad 10 000, wśród nich kilkuset dzieci. Po drugiej stronie jest 14 ofiar, w tym dziewięciu izraelskich żołnierzy.

„Nasza klinika mobilna będzie pomagać szczególnie potrzebującym społecznościom na obrzeżach Jerozolimy i w prowincji Jerycho. Będziemy im też dostarczać leki” – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. „Zaadresujemy też problem zdrowia psychicznego: naszym celem jest wykształcenie lokalnych liderek i liderów, którzy będą przygotowani do wsparcia swojej lokalnej społeczności w tym właśnie zakresie”.

Prowadzone będą również zajęcia psychospołeczne dla dzieci oraz edukacyjne dla kobiet, m.in. ze zdrowia reprodukcyjnego. Projekt pomocowy na Zachodnim Brzegu współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a partnerem lokalnym jest organizacja Palestinian Medical Relief Society. Polska Misja Medyczna nieustannie udziela też pomocy w Strefie Gazy. W szpitalu w Dajr al-Balah pracują zespoły medyczne współorganizowane przez PMM – lekarze wyjeżdżają tam na miesięczne zmiany, przywożąc ze sobą leki oraz wspomagając w codziennej pracy palestyński personel szpitala.

Autorstwo: Polska Misja Medyczna
Nadesłano do portalu WolneMedia.net

TAGI: Wojna w Izraelu

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułME U20 K: Polki nie zwalniają tempa, konkretne granie Turczynek
Następny artykułMiędzypokoleniowy pokaz kapeluszy