A A+ A++

Firma Apex z Łodzi uzyskała zgodę na rozbiórkę budynków dawnych Zakładów Bytomskich przy ul. Kombajnistów w Sosnowcu. Teraz czeka na pozwolenie, żeby wybudować w tym miejscu nowe bloki.

Nieruchomość u zbiegu ulic Kombajnistów i Kukułek to prawie 22 tys. m kw. powierzchni. Od lat teren ten był wykorzystywany do celów produkcyjnych.

Ciekawe informacje na temat historii tego miejsca możemy znaleźć w publikacji „Sosnowiec między Sielcem a Zagórzem. Badania przestrzeni i dziejów” pod redakcją Roberta Krzysztofika. „Należy także przypomnieć o istnieniu jeszcze jednego zakładu w dzielnicy Sielec, którym były Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. Historią swoją sięgają jeszcze 1940 roku, kiedy to funkcjonowały zakłady szwalnicze zorganizowane przez Gminę Żydowską. Zarejestrowane w 1945 roku pod nazwą Krawieckie Zakłady nr 25 w Sosnowcu produkowały bieliznę i mundury dla wojska. W tym samym roku przeszły pod zarząd Krakowskich Zakładów Odzieżowych, a w latach 1947–1951 usamodzielniły się i zaczęły szyć ubrania męskie. Ważnym wydarzeniem w historii przedsiębiorstwa było utworzenie w 1967 roku przy ul. Klimontowskiej w Sosnowcu Zakładów Odzieżowych Bytom S.A., gdzie zastosowano nowoczesne technologie. Głównymi odbiorcami wyrobów były większe miasta takie jak: Kraków, Warszawa, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Bytom i Sosnowiec. Od 1970 roku eksportowano je do Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii, Niemiec, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej i republik byłego ZSRR. We wrześniu 1995 roku zatrudniały one jeszcze 539 osób” – pisała w ramach tej publikacji Anna Makarska z sosnowieckiego Muzeum Pałacu Schoena.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJota fabrycznym zespołem Cadillaca w WEC
Następny artykułOtwarcie Wodnego Placu Zabaw w parku Jaworek