A A+ A++

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Podział Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” na części od paru lat budzi kontrowersje wśród spółdzielców. Czy zmiany w podziale walnego na części były tylko zwykłą procedurą, czy miały też inne dodatkowe cele? Czy poprzednie władze po prostu „kombinowały”, aby ułatwić sobie proces wyborczy?

O ile możliwość podziału Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni „Zgoda” na części wynika z ustawy, o tyle o zaliczaniu poszczególnych budynków Spółdzielni do określonych części walnego zgromadzenia decyduje już sama Rada Nadzorcza, co należy do jej kompetencji. I tu od paru lat pojawiają się kontrowersje. Zapytaliśmy o tę kwestię obecnego przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda”

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej


Reklama

– Czy zaliczenie poszczególnych budynków Spółdzielni do określonej części to tylko przypadek czy może ma to związek z wyborami członków Rady Nadzorczej, dokonywanymi właśnie przez poszczególne części Walnego Zgromadzenia? Trudno określić to jednoznacznie. Jednak pewne zmiany w podziale Walnego na części dokonane przez poprzednie rady nadzorcze, pozwala na postawienie takiej tezy, że nie były to przypadkowe posunięcia. – odpowiedział nam Krzysztof Grabowiecki, szef Rady Nadzorczej Spółdzielni.
Jak wyjaśnia Grabowiecki, zgodnie z podziałem Walnego na części, jakiego dokonała rada nadzorcza w 2011 roku budynki ul. Chocimskiej 1, 1a oraz Chocimska 3 znalazły się w trzeciej części Walnego Zgromadzenia razem z budynkami ul. Westerplatte 16-21, 22-27, 28-33 i 34-39. (budynki sześcioklatkowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej). Zgodnie z tym podziałem pozostałe budynki ulicy Westerplatte (nr 40, 41, 43, 44 i 45 tzw. kwadraciaki) znalazły się w czwartej części Walnego Zgromadzenia razem z budynkami z ul. Grota Roweckiego i Sucharskiego.

Dodać przy tym należy, że powyższego podziału ówczesna rada nadzorcza dokonała w grudniu 2011 roku, czyli przed wyborami do rady nadzorczej, które odbyły się w 2012 roku.
Kolejna zmiana w podziale Walnego Zgromadzenia na części miała miejsce w lutym 2015 roku, czyli na kilka miesięcy przed kolejnymi wyborami do rady nadzorczej Spółdzielni. W wyniku nowego podziału budynki z ul. Chocimskiej (wieżowce) znalazły się tym razem w czwartej części Walnego Zgromadzenia razem z budynkami z ul. Sucharskiego i Grota Roweckiego. Natomiast tzw. kwadraciaki z ul. Westerplatte zostały przyłączone do pozostałych budynków z ul. Westerplatte i stanowiły trzecią część Walnego Zgromadzenia. – podkreśla Grabowiecki

Jak wyjaśnia przewodniczący Krzysztof Grabowiecki, były też zmiany w innych częściach Walnego Zgromadzenia. Tym razem kwadraciaki z ul. Makarskiego numery 6, 8,10 i 12 zostały odłączone od pozostałych budynków ul. Makarskiego i włączone do wspólnej części razem z ul. Morcinka. Jak ówczesne władze spółdzielni argumentowały te zmiany?

– Między innymi tym, że wszystkie budynki z ul. Westerplatte wspólnie finansują przedsięwzięcia infrastrukturalne i posiadają na tych terenach służebności gruntowe. Przy tym argumencie należy zaznaczyć, że na Walnym Zgromadzeniu nieruchomości nie podejmuje się żadnych decyzji dotyczących remontów infrastruktury, a już przytoczenie faktu posiadania służebności gruntowych, w mojej ocenie, jest zupełnie nietrafiony. I tak na każdej części Walnego Zgromadzenia procedowane są te same uchwały i każda część Walnego odbywa się wg tego samego porządku obrad. Walne, jak wspomniano, nie podejmuje żadnych decyzji o remontach infrastruktury, a już fakt posiadania wspólnych służebności gruntowych nie ma tu żadnego znaczenia. – podkreśla Krzysztof Grabowiecki

Kolejnym argumentem za zmianami, jakie przedstawiały ówczesne władze Spółdzielni, była potrzeba zmniejszenia różnicy w liczbie członków zaliczonych do poszczególnych części Walnego Zgromadzenia. Tylko, że zmiana dokonana poprzez włączenie budynków Makarskiego 6, 8, 10 i 12 do części Walnego Zgromadzenia razem z ul. Morcinka te różnice tylko zwiększyła.
Zupełnie nie wiadomo, czym kierowała się rada nadzorczą poprzedniej kadencji, dokonując w 2020 roku kolejnej zmiany w zaliczeniu budynków do poszczególnych części Walnego Zgromadzenia. W wyniku tego podziału w pierwszej części uprawnionych do udziału w Walnym Zgromadzeniu znalazło się 871 członków Spółdzielni, natomiast w pozostałych częściach od 343 do maksymalnie 522 członków. Dlaczego nagle członkowie Spółdzielni posiadający garaże na ul. Westerplatte, Słowackiego czy Makarskiego zostali włączeni do tej samej części Walnego co ul. Słowiańska? Nie za bardzo wiadomo. Przeczy to wcześniejszym argumentom o niwelowaniu różnicy w liczbie członków w poszczególnych częściach. Chyba, że chodziło o nieczystą „grę wyborczą” przy ustalaniu członków Rady Nadzorczej.
Do sprawy będziemy wracać.

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie do Akademii GOZ dla radzyńskich przedsiębiorców
Następny artykułChińskie firmy tworzą specjalne podmioty, których nie obowiązują sankcje. Celem jest pozyskanie w ten sposób akceleratorów AI