Władze Wenecji ogłosiły, że testowane rozwiązanie w postaci pobierania opłat za wstęp od turystów okazało się sukcesem. Rozważane jest podwyższenie wcześniejszej kwoty.
Wiele krajów wprowadziło lub planuje wprowadzić różnego rodzaju podatki turystyczne — opłaty klimatyczne. Działania te podejmowane są m.in. w związku ze wzrostem ruchu turystycznego oraz chęcią ochrony walorów rejonu, np. naturalnych formacji i zabytków.
Jednym z miejsc, gdzie władze podjęły decyzję o pobieraniu opłaty za wstęp do miasta, była Wenecja. Przez 29 dni testowano to rozwiązanie, a w podsumowaniu testów stwierdzono, że okazało się ono doskonałym pomysłem.
29-dniowy eksperyment rozpoczął się 25 kwietnia i trwał w wybrane dni do 14 lipca. Turyści, którzy chcieli odwiedzić Wenecję, musieli zarejestrować i opłacić przyjazd, oraz pobrać kod QR z potwierdzeniem. Zwolnieni z opłaty byli tylko ci z podróżujących, którzy zarezerwowali pobyt w hotelach w mieście. Test takiego rozwiązania przyniósł według burmistrza Wenecji Luigiego Brugnaro 2 425 310 euro.
Przerosło to wstępne szacunki — spodziewano się kwoty w wysokości ok. 700 tys. euro. W związku z sukcesem próby władze rozważają wprowadzenie takiego rozwiązania na stałe i podniesienie wysokości opłaty — podczas testów wynosiła ona 5 euro.
Czytaj też: W jakich krajach jest podatek turystyczny? Ile wynosi i jak go zapłacić?
Testowa opłata za wstęp oficjalnie zakończyła się 14 lipca, ale biuro burmistrza poinformowało już, że teraz nastąpi dogłębna analiza takiego rozwiązania i podjęcie ostatecznej decyzji, czy opłaty należy przywrócić np. tylko w okresach wzmożonego ruchu.
Nie podano konkretnej daty, ale Simone Venturini, szef wydziału ds. turystyki w zarządzie miasta powiedział PAP, że „opłata za wstęp to element długoterminowej inicjatywy i szerszej strategii, a jedną z rozważanych możliwości jest podniesienie pobieranej kwoty od przyszłego roku”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS