A A+ A++

Frytka OFF od samego początku istnienia to solidna marka i znakomity “produkt eksportowy” Częstochowy. Po pewnych perturbacjach powraca do kalendarza kulturalnych wydarzeń miasta. Co usmażą nam tym razem organizatorzy Frytki OFF 2024?

Co roku program Frytki OFF zaskakuje nas czymś nowym. Tradycja festiwalu trwa od 2011 roku – Frytka, znana wówczas jako Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej, zadebiutowała i podbiła serca mieszkanek i mieszkańców miasta. Od kilku lat festiwal gości na terenie Parku Wypoczynkowego Lisiniec i tak będzie tym razem.

W sobotę 27 lipca organizatorzy zapraszają na koncerty gwiazd – tych, które na polskiej scenie muzycznej są od wielu lat, a także nowych twórców ze świeżym podejściem do muzyki. Festiwal Frytka OFF jest doskonałą okazją do poznania i posłuchania czegoś, na co wcześniej sami byśmy nie trafili.

Lipcową imprezę będzie prowadził dobrze znany z freestyle`u raper Mikser – i zrobi to po swojemu. Na Frytkowej scenie wystąpią: O.S.T.R., WaluśKraksaKryzys, Nocny Kochanek, zespół Sorry Boys oraz Paula Roma.

Czas na prawdziwy oldschool w wykonaniu O.S.T.R., który kolejny raz zawita do Częstochowy. W poprzednich latach występował podczas kultowego festiwalu Hip Hop Elements, który zrzeszał największe gwiazdy świata rapu. O.S.T.R. w hip hopie osiągnął już właściwe wszystko. Do dziś pozostaje legendą i źródłem inspiracji dla wielu młodych twórców. Za album “Życie po śmierci” otrzymał Diamentową Płytę, a także 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym 2 podwójnie platynowe. Jest 5-krotnym laureatem nagrody Fryderyka. Od 1999 roku jest w jednej i nieustającej trasie koncertowej. Nie będzie przesadą powiedzieć, że muzyka to jego życie. W tym co robi pozostaje autentyczny, a największą wartością jest dla niego rodzina i przyjaciele.

WaluśKraksaKryzys to najgłośniejszy debiut muzyki gitarowej ostatnich lat. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to zajrzyjcie na Youtube i nie żałujcie podkręcenia dźwięku. WKK w swoich utworach łączy gitarowe, post-punkowe dźwięki z ważnym przekazem, który płynie z jego tekstów – zderzenia millenialsów z pokoleniem Z, kondycją psychiczną społeczeństwa i jego jednostek. Występował na OFF Festivalu, Pol’and’Rock Festivalu, na Męskim Graniu, czy na Jarocin Festiwal. Za ostatni album “+ piekło + niebo +” dostał Fryderyka w kategorii Albumu Roku – ROCK.

Nocnego Kochanka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Na pierwszy rzut oka – a może lepiej powiedzieć, że po pierwszych nutach, wiadomo, że to klasyczny metal. Jednak Nocny Kochanek już nieraz zaskoczył swoich słuchaczy. W ciężkie brzmienia wplecione są bowiem humorystyczne teksty, pełne pastiszu i gier językowych. Muzycy mają na swoim koncie platynę za płytę studyjną “Hewi Metal”, złoto za album “Zdrajcy Metalu” i Fryderyka za album “Randka w ciemność” w kategorii Albumu Roku – METAL. Ich koncert na Pol’and’Rock Festivalu w 2018 roku zgromadził rekordową liczbę publiczności.

Z kolei Sorry Boys to obecnie jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie. Z powodzeniem łączą popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Za swoje albumy zespół był wielokrotnie nominowany do Fryderyka za Album Roku w kategorii Indie Pop i Muzyka Alternatywna, a w tym roku także w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka. Artyści stale szukają ciekawych form wyrazu, eksperymentując przy tym z dźwiękiem, słowem, formą. Na swoim festiwalowym koncie mają już Open’era, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin i Męskie Granie. Byli także już na naszej Frytce.

Paula Roma to jedna z najciekawszych postaci młodej polskiej sceny muzycznej. Wyraźnie słychać u niej inspiracje muzyką popowo-alternatywną, bluesową oraz soulową. Jej niebanalny sposób śpiewania, mocny charyzmatyczny głos oraz kobiecy wizerunek stworzył niesamowicie interesujący i dostrzeżony debiut. W 2014 została ćwierćfinalistką programu The Voice of Poland. Artystka wydała dotychczas 3 albumy: epkę „Cześć, tu PAULA ROMA” oraz dwie płyty długogrające „Cholerne Pragnienie” oraz „Ta, co płonie z Miłości”. W 2023 roku zagrała ponad 15 festiwalowych koncertów na takich scenach jak np. Męskie Granie, Letnie Brzmienia, Edison Festiwal.

Niezmiennie imprezie będą towarzyszyły food trucki ze smakołykami z różnych części świata. Nie zabraknie oczywiście frytek. Tych prostych, karbowanych i zakręconych. Tegoroczne Frytka Off Food Trucks wystartuje o godzinie 15.00.

Do Częstochowy najlepiej pociągiem, a potem specjalną komunikacją autobusowa nr 71, dzięki której łatwiej będzie dostać się na teren imprezy. Dodatkowa linia oznaczona nr 71 umożliwi jak najlepszy dojazd i powrót z imprezy. Autobusy będą kursować trasą: PIŁSUDSKIEGO (Dworzec PKP) – KORDECKIEGO – PARK LISINIEC. Wystartują o godzinie 16.30 w sobotę, a zakończą przejazdy o godz. 2.00 w nocy już w niedzielę. Kursowanie będzie się odbywało z częstotliwością 5-15 minut. Dojazd do Parku Lisiniec jest możliwy również autobusami linii stałych nr 27 i 31.

Przejazdy specjalną linią podlegają opłatom zgodnie z obowiązującą taryfą na liniach miejskich.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożynki wojewódzkie 2024: tradycji stanie się zadość!
Następny artykułMasowa infiltracja Bohemian Grove