Tak uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Wyrok zapadł w polskiej sprawie, która została zainicjowana przez Naczelny Sąd Administracyjny. Wątpliwości pojawiły się w jednym ze sporów o interpretację. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki wywłaszczenia za odszkodowaniem u rolnika zarejestrowanego jako podatnik VAT. Mężczyzna nabył grunt w celu powiększenia swojego gospodarstwa, ale po pewnym czasie część działek została wywłaszczona pod inwestycje drogowe. Pierwotne nabycie nie podlegało ani opodatkowaniu, ani odliczeniu VAT.
Sam fakt bycia podatnikiem VAT nie stanowi koniecznej przesłanki opodatkowania transakcji VAT
NSA powziął wątpliwość, czy art. 9 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 2 lit. a dyrektywy nie stoją na przeszkodzie temu, aby uznać, że rolnik będący podatnikiem VAT na zasadach ogólnych, który dokonuje przeniesienia własności działki na rzecz Skarbu Państwa (w trybie wywłaszczenia w zamian za odszkodowanie w związku ze zmianą jej przeznaczenia na cele nierolnicze), musi rozliczyć VAT. I to tylko dlatego, że działka była wykorzystywana dla celów działalności rolniczej podlegającej opodatkowaniu VAT.
Jak bowiem zauważył NSA, w świetle naszego orzecznictwa sam fakt bycia podatnikiem VAT nie stanowi koniecznej przesłanki opodatkowania transakcji VAT. Niezbędne jest też działanie w charakterze podatnika VAT w ramach konkretnej transakcji wchodzącej w zakres działalności gospodarczej. Tymczasem w spornej sprawie skarżący nie prowadził działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.
Co orzekł TSUE
TSUE uznał jednak, że … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS