Naukowcy opracowali strukturę, która jest według nich najbardziej skomplikowanym labiryntem na świecie. Odkrycia związane z tą formacją mają według ekspertów znacząco przysłużyć się światu.
Grupa naukowców ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii stworzyła niezwykle skomplikowany wzór, który wiąże się z innymi ciekawymi odkryciami. Inspirując się ruchami figur szachowych, naukowcy opracowali bowiem strukturę, która jest według nich najtrudniejszym labiryntem na świecie, a wiąże się z obecnością cykli hamiltonowskich i kwazikryształów.
Po co poświęcać czas na pracę nad takim zagadnieniem? Nie jest to bynajmniej układ formowany w celach rozrywkowych, a po to, by rozwijać różne dziedziny nauki, co pomoże rozwiązać palące problemy świata. W jaki sposób?
Fizycy skorzystali z zasad geometrii fraktalnej i wytycznych dotyczących gry w szachy, by stworzyć kompozycję, która jest niezwykle złożonym labiryntem — najbardziej skomplikowanym, jaki kiedykolwiek wymyślono.
Ten oryginalny wzór robi wrażenie — a ma robić też coś więcej — stanowić podwaliny do nowych badań z zakresu różnych dziedzin nauki, czy też do opracowywania nowych rozwiązań z sektora przemysłowego — mianowicie pomóc choćby w wyławianiu CO2 wprost z otaczającego powietrza. Jak to możliwe, że tego typu gmatwanina będzie mieć na to wpływ?
Wyjątkowa kreacja jest inspirowana ruchem skoczka na szachownicy. Taki układ może w przyszłości pomóc w wielu dziedzinach, np. w przemyśle. Główny autor badań, dr Felix Flicker, starszy wykładowca fizyki na University of Bristol, powiedział:
– Kiedy przyjrzeliśmy się kształtom linii, które skonstruowaliśmy, zauważyliśmy, że tworzą one niesamowicie skomplikowane labirynty. Rozmiary kolejnych labiryntów rosną wykładniczo — i jest ich nieskończenie wiele — wyjaśnił. – W turze skoczka figura sz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS